ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 2-0: Ντεσπόντοφ κερνούσε, Οζντόεφ έπινε

Με τον Ντεσπόντοφ να δημιουργεί και τον Οζντόεφ να σκοράρει ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ατρομήτου με 2-0 στην Τούμπα, χωρίς πάντως να πιάσει μεγάλη απόδοση, φτάνοντας στην 5η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ, σε μια από αυτές που οι προπονητές αποκαλούν «επαγγελματικές» νίκες, επικράτησε του Ατρομήτου με 2-0 και τον άφησε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, με τον Μαγκομέντ Οζντόεφ να πετυχαίνει και τα δυο γκολ των «ασπρόμαυρων».

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χρησιμοποίησε μια ενδεκάδα με πολλές αλλαγές σε σχέση με τις ενδεκάδες που έχει συνηθίσει να παρουσιάζει. Ο Ρουμάνος τεχνικός χρησιμοποίησε έντεκα ξένους για πρώτη φορά στη σεζόν φέτος, με τους Νέσμπεργκ και Κρντζιόρα στο κέντρο της άμυνας, τον Σάστρε στα δεξιά , τους Μεϊτε και Οζντόεφ στη μεσαία γραμμή και τους Ντεσπόντοφ και Σαμάτα εντός του αρχικού σχήματος. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του βρέθηκε στην Τούμπα με τον Κορακάκη να παρατάσσει τριάδα στην άμυνα, και τον Βέργι στην επίθεση να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα για να ανεβάσει την ομάδα του. Κουντέ και Καμαρά δείχνουν να είναι οι πιο ποιοτικοί παίκτες της ομάδας του Περιστερίου, που προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να φανούν τις φορές που η ομάδα τους, στο πρώτο 45λεπτο, ανέβηκε πάνω από τη μεσαία γραμμή.

Ο Ατρόμητος κατάφερε να μετουσιώσει την κατοχή του ΠΑΟΚ σε ανούσια μέχρι το 35′, με τον Δικέφαλο να έχει σχεδόν 75% κατοχή αλλά αυτό να μην αποτυπώνεται σε ουσία, σε τελικές, σε πίεση στην εστία του Τσιντώτα, πλην κάποιων τελικών που είχε ο Σάστρε. Η μια εξ’ αυτών, ήταν η τελική από την οποία προέκυψε το κόρνερ στο 43′. Από το 35′ και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να έχει σειρά στατικών φάσεων και βρήκε το γκολ σε εκτέλεση κόρνερ από τον Ντεσπόντοφ και κεφαλιά του Οζντόεφ στο δεύτερο δοκάρι. Με την ολοκλήρωση των 45 λεπτών, ο Ατρόμητος σίγουρα ένιωσε πικρία καθώς ήταν έτοιμος να βγάλει «καθαρός» τον ημίχρονο, και ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα κόντρα στη συνολική εικόνα του αγώνα, με τον Δικέφαλο να έχει γράψει μια χαμηλή πτήση αλλά να αξιοποιεί μια από τις στατικές φάσεις που κέρδισε για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να μπαίνει πιο κεφάτος και τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει δεύτερο γκολ, με τον Οζντόεφ να σημειώνει το δεύτερό του γκολ, στο 51′, μετά από ατομική προσπάθεια του Ντεσπόντορφ, που δεν θα πιστωθεί κάτι στη φάση καθώς η πάσα του ήταν στον Τάισον που έκανε σουτ που απέκρουσαν οι παίκτες του Ατρομήτου στη γραμμή για να σκοράρει ο Οζντόεφ με ανάποδο ψαλίδι.

Ο ΠΑΟΚ, κλήθηκε να διαχειριστεί το «μαξιλαράκι» των δυο τερμάτων και το κατάφερε, φτάνοντας και σε τρίτο γκολ το οποίο ακυρώθηκε.