Φάμπιο Μαρέσκα: Τα φαλτσοσφυρίγματα στο πρώτο μέρος που έφεραν εκνευρισμό

Ο Φάμπιο Μαρέσκα κατάφερε μέσα σε ένα ημίχρονο να επιβεβαιώσει πως είναι β’ διαλογής, αφού τα λάθη του έφεραν εκνευρισμό και ερωτήματα στους παίκτες. Φωνές και για το φάουλ που προήλθε το 0-1.

Πολύς λόγος έγινε τις προηγούμενες ημέρες για την επιλογή του διαιτητή στο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό, για την ποιότητα και την ικανότητα του Φάμπιο Μαρέσκα και το γεγονός πως είναι β’ διαλογής.

Αυτό επιβεβαίωσε και στο πρώτο μέρος του ντέρμπι, αφού μια λάθος υπόδειξη φάουλ, έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να ανοίξουν το σκορ στο Φάληρο με το γκολ του Βαγιαννίδη.

Μάλιστα αυτή δεν ήταν η μοναδική φορά που τα έκανε… μαντάρα, αφού σε πολλές περιπτώσεις οι αποφάσεις του έφεραν εκνευρισμό στους παίκτες.

Τα ίδια λάθη και από τον βοηθό, Τζιοβάνι Μπατσίνι που είδε οφσάιντ στη φάση του 6ού λεπτού, όταν ο Μασούρας υποδείχθηκε να είναι «εκτεθειμένος» την ώρα που οι ερυθρόλευκοι έβγαζαν κόντρα με τρεις παίκτες, μαζί με Φορτούνη και Ποντένσε.

Γενικότερα πάντως με σφυρίγματα που έδωσε ή δεν έδωσε έφερε σε δύσκολη θέση τον ίδιο αλλά και τους ποδοσφαιριστές, ενώ βγήκε από τα ρούχα του και ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ.