Champions League: Ονανά, Μαγκουάιρ και... Μπάγερν κράτησαν «ζωντανή» τη Γιουνάιτεντ

Ο Μαγκουάιρ σκόραρε, ο Ονανά έπιασε πέναλτι στις καθυστερήσεις και η Γιουνάιτεντ που νίκησε την Κοπεγχάγη με 1-0 κρατήθηκε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, σε συνδυασμό με τη νίκη της Μπάγερν στην Κωνσταντινούπολη. Νίκες για Ρεάλ, Άρσεναλ, Νάπολι.

Η Ονανά κράτησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «κόλπο» της πρόκρισης, καθώς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Κοπεγχάγη κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι του Λάρσον. Η ομάδα του Τεν Χαγκ πήρε έτσι τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Χάρι Μαγκουάιρ στο 72’.

Η Μπάγερν κατάφερε να περάσει από την Κωνσταντινούπολη, καθώς επικράτησε της Γαλατά με 3-1 και να πάρει έτσι την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Κομάν (8’), πριν ισοφαρίσει για τη Γαλατά ο Ικάρντι με πέναλτι αλά… Πανένκα (30’). Ο Κέιν στο 73’ και ο Μουσιάλα στο 79, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου: Μπάγερν 9, Γαλατά 3, Μάντσεστερ Γ. 3, Κοπεγχάγη 1

Ο Αλέξις Σάντσες επέστρεψε στα γκολ για την Ιντερ και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ κόντρα στη Σάλτσμπουργκ στο 19’. Ο Γκλουκ ισοφάρισε στο 57’ για να έρθει ο Τσαλχάνογλου με πέναλτι στο 64’ να δώσει τη νίκη στους «νερατζούρι».

Στο άλλο ματς του ομίλου Μπενφίκα – Σοσιεδάδ 0-1 (63’ Μέντες).

Στη βαθμολογία: Ιντερ 7, Σοσιεδάδ 7, Σάλτσμπουργκ 3, Μπενφίκα 0.

Η Άρσεναλ με γκολ των Μαρινέλι (45’+2’) και Ζεσούς (53’) επικράτησε της Σεβίλλης με 1-2 στην Ανδαλουσία. Το γκολ των γηπεδούχων ο Γκούντελι (58’).

Στο άλλο ματς του Β ομίλου: Λανς – Αϊντχόφεν 1-1 (65’Ουάχι – 54’ Μπακαγιόκο).

Η βαθμολογία: Άρσεναλ 6, Λανς 5, Σεβίλλη 2, Αϊντχόφεν 2.

Τέλος για τον Γ΄Όμιλο: Μπράγκα – Ρεάλ 1-2 (63’ Ντζαλό – 16’ Ροδρίγο, 61’ Μπέλινγχαμ).

Στο άλλο ματς: Ουνιόν – Νάπολι 0-1 (65’ Ρασπαντόρι). Η βασίλισσα με το 3χ3 είναι στην κορυφή του ομίλου.

Η βαθμολογία: Ρεάλ 9, Νάπολι 6, Μπράγκα 3, Ουνιόν Βερολίνου 0.