Παναθηναϊκός - Ρεν 1-2: Ψυχρολουσία στη Λεωφόρο με φινάλε θρίλερ!

Η Ρεν προηγήθηκε 0-2, ο Παναθηναϊκός μείωσε με πέναλτι του Ιωαννίδη και άγγιξε την ισοφάριση σε ματς-θρίλερ στη Λεωφόρο με χιτσκοκικό φινάλε και δοκάρι του Μλαντένοβιτς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο ματς με τη Ρεν για να αιφνιδιάσει τη γαλλική ομάδα, προσπάθησε να το κάνει με το σουτ του Παλάσιος στα πρώτα λεπτά, αλλά στο 7ο λεπτό είδε τον Γκουιρί να παραβιάζει την εστία του Μπρινιόλι με προβολή και να κάνει το 0-1.

Το γκολ άλλαξε εξ αρχής την εικόνα, με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να παίζει ψηλά πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, κάτι που είχε ρίσκο αφού η Ρεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στην κόντρα. Στο 14′, μάλιστα, ο Γκιουρί έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι στο σουτ του επιχείρησε.

Οι απειλές του Παναθηναϊκού για την ισοφάριση ήρθαν στο 24ο λεπτό σε εκτέλεση φάουλ του Τσέριν, με τον Ματαντά να διώχνει δύσκολα και στο 42′ σε σουτ του Τζούρισιτς με τον γκολκίπερ της Ρεν να μπλοκάρει.

Στην αρχή του β’ μέρους ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ψυχρολουσία με το γκολ του Καλιμουεντό, στο 49ο λεπτό. Ο δείκτης της δυσκολίας εκτοξεύτηκε, με τους «πράσινους» να κυνηγούν μία υπέρβαση στο χρόνο που έμενε μέχρι τη λήξη.

Η πρώτη απάντηση, πάντως, ήρθε στο 61′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη (το πέναλτι το κέρδισε ο Παλάσιος μετά το onfield review).

Μετά τη μείωση του σκορ το ματς έγινε… ροντέο και ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του έχοντας πλέον το μομέντουμ για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε φουλ επιθετικούς τους «πράσινους» ρίχνοντας και τον Σπόραρ στο παιχνίδι, μαζί με τον Ιωαννίδη, ψάχνοντας τη φάση για το 2-2.

Και η Ρεν, από την άλλη, ήταν επικίνδυνη στην επίθεση, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους, αλλά όσες φορές χρειάστηκε ο Μπρινιόλι ήταν εκεί.

Η πίεση του τριφυλλιού κράτησε μέχρι το φινάλε εκεί όπου είχαμε θρίλερ με το δοκάρι του Μλαντένοβιτς και ευκαιρία πάνω στη γραμμή, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Παναθηναϊκό να είναι άτυχος και το 1-2 να μην αλλάζει.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (79’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (62’ Βιλένα), Παλάσιος (62’ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (74’ Σπόραρ), Μπερνάρ (62’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενεσιό): Μανταντά, Ασινιόν, Ομάν, Μπελοσιάν, Τρουφέρ (80’ Τεάτ), Μπουριγκό (30’ λ.τρ. Σανταμαρία), Μάτιτς, Λε Φε (46’ Ρίντερ), Μπλα, Γκουιρί (90’+1’ Τεριέ), Καλιμουεντό (79’ Ντεζιρέ Ντουέ).