Ολυμπιακός: Ο Φορτούνης ζωγράφιζε, ο Τρεϊμάνις έσπρωχνε (τη Γουέστ Χαμ)...

Μπορεί να πέρασε στα ψιλά του αγώνα με τη Γουέστ Χαμ, αλλά ο ρέφερι αποδείχτηκε ιδιαίτερα προστατευτικός προς τους παίκτες της αγγλικής ομάδας μοιράζοντας 5 κάρτες στους «ερυθρόλευκους» για 6 φάουλ! Την ίδια ώρα η ΟΥΕΦΑ «είδε» καλύτερο το γκολ του Πακετά από τη ζωγραφιά του Φορτούνη! Γράφει ο Σταύρος Γεωργακόπουλος.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε μπάλα προχθές το βράδυ απέναντι στη Γουέστ Χαμ. Και κρατούσε βαριοπούλα απέναντι στα «σφυριά» του Ντέιβιντ Μόγες. Επικράτησε δίκαια, πανάξια, με το σπαθί του προπονητή και των παικτών του απέναντι σε μία ομάδα που «έτρεχε» αήττητη πορεία 17 αγώνων σε διεθνείς διοργανώσεις, ενώ κατέκτησε και το περσινό Κόνφερενς Λιγκ.

Η ομάδα του Πειραιά χρειάστηκε να… ματώσει για να φτάσει σε αυτό το πέρα για πέρα δίκαιο και σημαντικό τρίποντο. Ανεξάρτητα απ’ το πόσο σημαντικοί ή όχι θα φανούν οι τρεις βαθμοί στο τέλος της κούρσας, το γεγονός ότι ύψωσε ανάστημα και γονάτισε ένα τόσο ποιοτικό και ακριβό ρόστερ, είπε πολλά εντός κι εκτός Ρέντη… Αν ρίξει κάποιος μια ματιά στις στατιστικές κατηγορίες, θα διαπιστώσει ότι το συγκρότημα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, πλην της κατοχής μπάλας (47-53). Περισσότερες τελικές (15-12), εντός κι εκτός στόχου (5-3), περισσότερες αναχαιτίσεις, κλεψίματα, δεύτερες μπάλες και δεν συμμαζεύεται…

Είναι γεγονός αναμφισβήτητο, προκύπτει ξεκάθαρα από την εικόνα του αγώνα ότι αν μία ομάδα αδικείται απ’ το σκορ αυτή είναι ο Ολυμπιακός. Απλώς το γκολ του Πακετά, Βραζιλιάνου διεθνούς χαφ αξίας 65 εκατομμυρίων ευρώ, γλύκανε κάπως τις εντυπώσεις για τον αγγλικό σύλλογο. Κάπου εδώ, αξίζει να αναφέρουμε και τα φάουλ που έκαναν στη διάρκεια του αγώνα οι δύο μονομάχοι.

Οι «ερυθρόλευκοι» στα 100 και πλέον λεπτά που διήρκεσε ο αγώνας μαζί με τις καθυστερήσεις, έκαναν μόλις 6 φάουλ και δέχτηκαν 15! Είναι κι αυτό ενδεικτικό της ανωτερότητάς τους, το ότι ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να κάνουν υπερδιπλάσια φάουλ, αλλά να μην πάρουν ούτε την ισοπαλία. Κάπου εδώ θα πρέπει να βάλουμε στην εξίσωση τον διαιτητή Τρεϊμάνις και να παρατηρήσουμε ότι για μία ακόμη φορά η διαιτησία σε μια διοργάνωση της ΟΥΕΦΑ έπαιξε κόντρα τον Ολυμπιακό!

«Μα γιατί; Αφού έδωσε πολύ περισσότερα φάουλ στον Ολυμπιακό…» θα αναρωτηθεί κάποιος που δεν έχει δει τον αγώνα. Το φοβερό της υπόθεσης είναι ότι ο ρέφερι της αναμέτρησης για τα έξι φάουλ που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» τους τιμώρησε με πέντε κάρτες, ενώ για τα 15 που έκαναν οι Αγγλοι έβαλε το χέρι στην τσέπη τέσσερις φορές!

Οσο για τις καθυστερήσεις; Στο πρώτο μέρος που το ματς έπρεπε να λήξει μετά το 2-0, είχε δείξει δύο λεπτά και κράτησε περίπου τέσσερα, ενώ στο φινάλε έδειξε 8 για να το λήξει τελικά μετά από δέκα. Το πόσο… φιλικά αντιμετωπίζει η ΟΥΕΦΑ γενικώς, την ελληνική ομάδα των 47 πρωταθλημάτων προκύπτει και από κάτι άλλο έστω κι αν για ορισμένους μπορεί να είναι… λεπτομέρεια. Ως ένα από τα καλύτερα γκολ της εβδομάδας στη διοργάνωση επιλέχτηκε αυτό του Πακετά κι όχι του Φορτούνη.

Ο Βραζιλιάνος έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση και πέτυχε ένα όμορφο γκολ. Ο κάπτεν του Ολυμπιακού απέφυγε τρεις αντιπάλους, πέρασε την μπάλα κάτω απ’ τα πόδια του Μαυροπάνου και την έστειλε στο πλαϊνό δίχτυ. Είναι ένα γκολ σπάνιας ποιότητας και ομορφιάς, όσο αντικειμενικά κι αν το κρίνεις, αλλά για την ΟΥΕΦΑ προφανώς ακόμη και σε αυτό τον τομέα, της προβολής του προϊόντος, είναι άλλα τα κριτήρια…