Βόλος ΝΠΣ - Κηφισιά 2-1: Πρώτη νίκη για την ομάδα της Μαγνησίας, με 9 παίκτες τελείωσαν το ματς οι νεοφώτιστοι

Ο Βόλος επικράτησε της Κηφισιάς με 2-1 στο Πανθεσσαλικό, πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και κατάφερε έστω και προσωρινά να φύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Με 9 τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι.

Ο Βόλος κατάφερε στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος να πανηγυρίσει και την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου, επέβαλε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τους δικούς της κανόνες στο χορτάρι του Πανθεσσαλικού και ουσιαστικά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπορέσουν οι γηπεδούχοι να πάρουν και το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Μπερτόλιο στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης, ο Βόλος ήταν αυτός που έχανε ευκαιρίες με την Κηφισιά να προσπαθεί να διαχειριστεί το παιχνίδι και να μπορέσει και αυτή να γίνει απειλητική. Οι νεοφώτιστοι ναι μεν δημιούργησαν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά ουσιαστικά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Το πρώτο ημίχρονο άφησε την αίσθηση ότι ο Βόλος ήταν καλύτερος και ήταν και αυτός που προσπάθησε να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Τελικά αυτό το κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια βοήθησε και το γεγονός ότι η Κηφισιά έμεινε με δέκα παίκτες στο 71′ όταν ο Τσάπαν είδε την κόκκινη κάρτα.

Μόλις 4 λεπτά αργότερα η ομάδα της Μαγνησίας έφτασε στο 2-0 με τον Ντέλετιτς να είναι ο σκόρερ και φυσικά να «πνίγεται» στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Κηφισιά που δεν είχε πλέον τίποτα να χάσει, βγήκε μπροστά και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Πράγματα στο 82′ ο Οζέγκοβιτς μείωσε σε 2-1.

Όλα τελείωσαν όμως όταν στο 84′ αποβλήθηκε και ο Ματέους Κρισιούμα και πλέον η αθηναϊκή ομάδα με 9 παίκτες δεν μπορούσε να γίνει περισσότερο απειλητική για τους γηπεδούχους.