Αντώνης Καρπετόπουλος: Το σωστό ροτέισον του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός, χάρη στην απόφαση για το ντέρμπι, στρογγυλοκάθισε στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League. Γράφει ο Αντώνης Καρπετόπουλος στη SportDay της Δευτέρας (30/10).

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε στη Λεωφόρο τον συνήθως μαχητικό Πανσερραϊκό με 5-0, πράγμα καθόλου παράξενο αν σκεφτεί κανείς ότι στο ματς αυτό προηγήθηκε 2-0 πριν φτάσει στο 10’. Ο Σπόραρ έκανε το 1-0 κι ένα μπλέξιμο του τερματοφύλακα του Πανσεραϊκού, Χοβάν, με τον ακραίο μπακ, Δεληγιαννίδη, έφερε το 2-0 σε χρόνο-ρεκόρ.

Μολονότι ο Πανσερραϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε τρεις καλές ευκαιρίες με τον καλό, αλλά εγωιστή φορ Αλεξιτς, το ματς δεν αντέχει σε κριτική. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε συνολικά πέντε γκολ (τα άλλα τρία τα σημείωσαν ο Σπόραρ με πέναλτι και δύο παίκτες που μπήκαν ως αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τσέριν κι ο Μαντσίνι), είχε τρία δοκάρια (τα δύο ο Βέρμπιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου), ένα πλήθος από ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο κατέβασε ταχύτητα και διότι ο Πανσερραϊκός μετά την αποβολή του Ουεντραόγκο έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Ο Παναθηναϊκός εκτός απ’ την πρωτιά έχει πλέον και την καλύτερη επίθεση κι έχει φορτώσει με πολλά γκολ σχεδόν όλες τις ομάδες που έχει αντιμετωπίσει κι είναι στη βαθμολογία απ’ την έκτη θέση και κάτω: την τύχη του Πανσερραϊκού είχαν μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα ο Βόλος, ο Ατρόμητος, ο Παναιτωλικός, ο Αστέρας Τρίπολης – οι δύο τελευταίοι σε ματς στο γήπεδό τους. Κι όμως, ο Παναθηναϊκός, που σμπαραλιάζει όλες αυτές τις ομάδες με τις οποίες φέτος δυσκολευόταν, έχει μία μόνο νίκη σε ντέρμπι – αυτή με τον Ολυμπιακό στα χαρτιά, αν η απόφαση δεν αλλάξει στην επιτροπή εφέσεων.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Πρώτα απ’ όλα, διότι η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχει δυναμώσει σε σχέση με πέρυσι, αλλά κι επειδή ο προπονητής του κάνει πραγματικό ροτέισον, δηλαδή, αλλάζει παίκτες κατά βούληση κι όχι διότι οι συνθήκες το επιβάλλουν. Η διαφορά του ροτέισον του Παναθηναϊκού με των υπολοίπων είναι κυρίως αυτό: ο Αλμέιδα πολλές φορές αναγκάστηκε σε αλλαγές λόγω τραυματισμών, ο Λουτσέσκου υποχρεώθηκε να αλλάζει την 11άδα του ΠΑΟΚ για να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που αποκτήθηκαν αργά (Ντεσπόντοφ, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Σαμάτα κτλ.), ενώ ο Μαρτίνεθ είχε ως στόχο αρχικά να βρει τη βασική 11άδα του Ολυμπιακού.

Ο Γιοβάνοβιτς μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους ήδη απ’ το περασμένο καλοκαίρι: χθες ξεκίνησαν ο Βέρμπιτς, ο Σπόραρ, ο Κώτσιρας, ο Βιλένα, αλλά κανείς απ’ αυτούς δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αναπληρωματικός. Ολοι περιμένουν τον χρόνο συμμετοχής τους για να δείξουν τι μπορούν.

Τα ντέρμπι είναι κάτι άλλο: σε αυτά χρειάζεται ένας αέρας υπεροχής που ο Παναθηναϊκός αναζητεί ήδη απ’ τα περασμένα πλέι οφ. Ας μην ξεχνάμε ότι έχασε ένα πρωτάθλημα στην έδρα του.