Μπήκε και τους «λύτρωσε» στο ντεμπούτο του ο Κορέα

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να είχε ονειρευτεί ο Χοακίν Κορέα, αφού μπήκε ως αλλαγή στο ματς στο 74′ κι ενώ το ματς ήταν 1-1 και με δύο δικά τους γκολ «ξελάσπωσε» την Ίντερ και τον Σιμόνε Ιντζάγκι.

Η Ίντερ τα βρήκε…σκούρα στην έδρα της Ελλάς Βερόνα, αλλά τελικά, παρ’ ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (15′), κατόρθωσε να υπερβεί το εμπόδιό της, φτάνοντας στην ανατροπή και τη νίκη με 3-1 χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε  ο Χοακίν Κορέα στην παρθενική του συμμετοχή με τους «Νεραντζούρι», πρώτα με κεφαλιά (83′) και έπειτα με ωραίο πλασέ (90+4′).

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι μπορεί να ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα μη αφήνοντας τη Βερόνα να βγει από το μισό του γηπέδου της, όμως παρά και τη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε με το κοντινό σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 12′, την οποία και σταμάτησε ο Μοντίπο, δεν ήταν αυτή που βρήκε το γκολ.

Ένα λάθος που έγινε σε πάσα του Χαντάνοβιτς, έβγαλε τετ α τετ τον Ιβάν Ίλιτς που έκανε το κλέψιμο κι εκείνος ολοκλήρωσε τη φάση με υπέροχο σκάψιμο για το 1-0 της Βερόνα στο 15′.

Οι «Νεραντζούρι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δυσκολευόντουσαν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια κι έτσι, όσο κι αν υπήρχε η διάθεση, τους έλειπε η πραγματική απειλή μπροστά από την εστία του Μοντίπο με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο πίσω στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το παιχνίδι απέκτησε πολύ καλύτερο ρυθμό. Σ’ αυτό σίγουρα βοήθησες και το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε η Ίντερ με κοντινή κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 47′. Ο επιθετικός μονόλογος των «Νεραντζούρι» συνεχίστηκε και μετά το γκολ και δικαιώθηκαν γι’ αυτή την επιμονή τους, έστω και στο 83ο λεπτό, με την υπέροχη κεφαλιά του Κορέα στο ντεμπούτο του (είχε περάσει μόλις εννέα λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο) από σέντρα του Νταρμιάν.

Όμως, ο 27χρονος Αργεντινός δεύτερος επιθετικός δεν έμεινε μονάχα εκεί. Φρόντισε να βάλει και το…κερασάκι στη τούρτα της ανατροπής διαμορφώνοντας το τελικό 1-3 στο 90+4′ με ωραίο σουτ.

Έτσι, η Ίντερ κατόρθωσε να φέρει…τούμπα το παιχνίδι και να κάνει το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα, όπου καλείται «λαβωμένη» από τα οικονομικά της προβλήματα, που την οδήγησαν να πουλήσει σημαντικούς παίκτες, να διατηρήσει τα «σκήπτρα» της.