Φλουμινένσε - Μπόκα Τζούνιορς 2-1 (Παρ): Το πρώτο της Copa Libertadores ήρθε με γκολ από ένα δικό της παιδί

Με τον Τζον Κένεντι να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ, η Φλουμινένσε νίκησε στο «Μαρακανά» την Μπόκα Τζούνιορς και κατέκτησε το Copa Libertadores για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το πολύ δυνατό σουτ του Τζον Κένεντι (99′) χάρισε μετά από έναν πολύ σκληρό αγώνα το τρόπαιο για πρώτη φορά στην πλούσια ιστορία της, στην Φλουμινένσε. Η μεγαλύτερη ομάδα της Νότιας Αμερικής που δεν είχε πάρει τον συγκεκριμένο τίτλο, επιτέλους τα κατάφερε!

Πέρα από τον τίτλο, η «Φλου» προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που θα διεξαχθεί στην Σαουδική Αραβία και περιμένει το ζευγάρι της για τον ημιτελικό (18/12/23), που θα είναι η νικήτρια του αγώνα μεταξύ Αλ Αχλί – Αλ Ιττιχάντ ή Όκλαντ Σίτι. Με αυτή τη νίκη, η Μπόκα Τζούνιορς θα πρέπει να περιμένει άλλον ένα χρόνο για να προσπαθήσει να φτάσει στο ρεκόρ των εφτά κατακτήσεων.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Χερμάν Κανό με υπέροχο πλασέ μέσα από την περιοχή στο 36ο λεπτό. Το γκολ του 35χρονου ήταν το 13ο του σε 12 αγώνες στην διοργάνωση, το οποίο είναι και ρεκόρ για αυτό τον αιώνα.

Η Μπόκα πίεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο για το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που το βρήκε, όταν στο 72ο λεπτό με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής, έχοντας ξεπεράσει τον Μαρσέλο, ο Λουίς Αντβίνκουλα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στην παράταση, ενώ το ματς φαινόταν πως πήγαινε προς την πλευρά της Μπόκα, ο Τζον Κένεντι της Φλουμινένσε – παιδί των ακαδημιών της –  με σουτ «δυναμίτη» εκτέλεσε τον Ρομέρο, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Μάλιστα πήγε στις εξέδρες να πανηγυρίσει με τους οπαδούς, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί. Λίγα λεπτά αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες επανήλθαν, όταν ο Φάμπρα της Μπόκα Τζούνιορς μετά από ένα χαστούκι που έριξε αποβλήθηκε. Οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τέλος και έτσι στέφθηκαν πρωταθλητές.

Η ομάδα του Μαρσέλο και του Φελίπε Μέλο θα έχει την ευκαιρία στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων να γράψει ιστορία και να γίνει η πρώτη ομάδα που κατακτάει το τρόπαιο μετά το 2012, όταν η Κορίνθιας είχε νικήσει την τότε πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι με 1-0, με γκολ του Γκερέρο στο 69′.