Παναιτωλικός- Αστέρας Τρίπολης 0-1: Άντεξε με 10 και επέστρεψε στις νίκες ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο με 1-0 με το γκολ του Μιριτέλο στο 8ο λεπτό και έφτασε τους 11 βαθμούς στη Super League.

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και επέστρεψε στις επιτυχίες, φτάνοντας παράλληλα τους 11 βαθμούς και την 8η θέση στην Super League. Έμεινε με 10 παίκτες στο 66ο λεπτό η ομάδα του Ράσταβατς εξαιτίας της αποβολής του Καρμόνα.

Οι Αρκάδες ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι από τον Παναιτωλικό και προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με έναν ομολογουμένως ασυνήθιστο τρόπο.

Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στον Μιριτέλο, ο οποίος άθελά του σκόραρε κάνοντας το 1-0 για την ομάδα της Τρίπολης, η οποία ήταν ανώτερη στο πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός ανέβασε στροφές και απείλησε αρκετά, με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο στο 39ο λεπτό, που κατέληξε στο δοκάρι και όχι στα δίχτυα για την ομάδα του Αγρινίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε πιο δυνατά από ότι στο πρώτο, έχοντας όμως μονάχα μια τελική προσπάθεια μέχρι το 65ο λεπτό.

Στο 66′ ο Αστέρας έμεινε και με 10 παίκτες, καθώς ο Καρμόνα στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα βρήκε άθελά του τον Ντουάρτε και αποβλήθηκε.

Τα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι να αλλάξει περαιτέρω τη ροή του παιχνιδιού μέχρι το τέλος και έτσι οι Αρκάδες «απέδρασαν» από το Αγρίνιο, παίρνοντας παράλληλα μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.