Άρης-Ατρόμητος 1-3: Τον κοίμισε και τον εκτέλεσε! «Ατρόμητο» διπλό και γιούχα στο Βικελίδης!

Εurokinissi

Ο Ατρόμητος με τον Σάσα Ίλιτς στον πάγκο του πέτυχε δεύτερη σερί νίκη αλώνοντας εντυπωσιακά το Κλεάνθης Βικελίδης! Πιο έξυπνος, πιο παθιασμένος, πιο ουσιαστικός ο Ατρόμητος πέτυχε σπουδαία νίκη και έσπρωξε τον Άρη στη γκρίνια! Γιούχα από την κερκίδα στο τέλος!

Ο Ατρόμητος γκρέμισε το σερί του Άρη και με πειστική εμφάνιση του στο δεύτερο παιχνίδι του Σάσα Ιλιτς στον πάγκο έκανε μια μεγάλη νίκη με το εμφατικό 1-3 μέσα στο Κλεάνθης Βικελίδης, εξασφαλίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς σοκάροντας παράλληλα την ομάδα του Άρη, που στο τέλος αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο!

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου παρουσιάστηκε νευρική, δεν βρήκε λύσεις, δυσκολεύτηκε πολύ μην μπορώντας να τροφοδοτήσει τον Μορόν και το πλήρωσε. Οι παίκτες του Ατρομήτου κοίμισαν τους αντιπάλους τους, βρήκαν τρόπους να σκοράρουν και εκτέλεσαν τον Άρη, που έκανε ένα μεγάλο βήμα πίσω, χάνοντας για πρώτη φορά φέτος στην έδρα του.

Βασικοί παίκτες των «κιτρινόμαυρων» υστέρησαν σε ένα ακόμα ματς, μόνο που αυτή τη φορά ο Άρης το πλήρωσε.  Ο Άρης θα έπρεπε να εκμεταλλευτεί περισσότερο τα μεσοδιαστήματα στις γραμμές, καθώς υπήρχε ελεύθερος χώρος, αλλά δεν είχε τον παίκτη να κάνει τη διαφορά.

Αντίθετα  οι παίκτες του Ίλιτς είχαν πλάνο, είχαν περισσότερη ενέργεια, έβγαλαν περισσότερες εντάσεις στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη.

Ίδιο σχήμα, μόνο νέο πρόσωπο ο Μενέντες

Ο Άρης άρχισε με μοναδικό νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα τον Μενέντες

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Παναγίδης, Μενέντες, Μορόν.

Ο Σάσα Ίλιτς επέλεξε ως νέα πρόσωπα τους Φριτζόνσον και Βαλένσια.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Αζεβέδο, Ιμπερέκοφ, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Φριντζόνσον, Κούντε, Καμαρά, Βαλένσια, Ρομπάιγ.

Ο Φριτζόνσον σόκαρε το Βικελίδης
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε να βρει διαδρόμους, ωστόσο ο Ατρόμητος ήταν αυτός που προειδοποίησε από το δεξί άκρο της επίθεσης και τελικά άνοιξε το σκορ στο 25′ με τον Φριντζόνσον με μονοκόμματη εκτέλεσε μετά από υποδειγματική ανάπτυξη.
Η απάντηση ήρθε από τον Φαμπιάνο
Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει πριν λήξη του ημιχρόνου και στο 36′ κέρδισε πέναλτι με τον Παναγίδη, που μετέτρεψε σε γκολ με διπλή προσπάθεια ο Φαμπιάνο, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Βραζιλιάνος νικήθηκε αρχικά από τον Τσιντώτα, αλλά η μπάλα ήρθε πάνω του ξανά και με δύσκολη προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα

Δεύτερη φορά μπροστά ο Ατρόμητος

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου να ελέγξουν το παιχνίδι και ο Τσακμάκης που ήρθε από τον πάγκο έδωσε φρεσκάδα στον Ατρόμητο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μία κεφαλιά του Τσιακμάκη που έφυγε δίπλα από το δοκάρι και στο 53′ κέρδισαν πέναλτι από τον Βερστράτε που έπεσε άγαρμπα στον αντίπαλό του. Ο Βαλένσια εκτέλεσε στη γωνία και έδωσε προβάδισμα στον Ατρόμητο.

Είχε κι άλλο… Ατρόμητο!

Ο Ατρόμητος δεν είχε τελειώσει την παράσταση στο 1-2. Από τη μια προσπαθούσε να κρατάει μακριά από την άμυνά του τους παίκτες του Αρη, από την άλλη έψαχνε κι άλλο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη και το πέτυχε με ένα όμορφο και έξυπνο γκολ του Αγκιμπού Καμαρά στο 77′. Ο Άρης είχε δοκάρι στην εκπνοή του αγώνα με τον Φαμπιάνο, αλλά δεν μπόρεσε να ξαναμπει στο παιχνίδι.