Αντίπαλοι Παναθηναϊκού: Ήττα της Ρεν πριν υποδεχθεί του «πράσινους»

Η Ρεν ηττήθηκε από τη Νις με 2-0 στο τελευταίο της ματς πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό για την τέταρτη αγωνιστική του Europa League.

Η Νις έπαιξε με 10 παίκτες για 11 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (αποβλήθηκε στο 74΄ ο Ενταγισιμιέ), παρ΄ όλα αυτά άντεξε στην πίεση της Ρεν στο διάστημα αυτό κι από τη στιγμή που και οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Ομάρι στο 85΄ (απευθείας κόκκινη), επιβλήθηκε με 2-0 της προσεχούς αντιπάλου του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 11ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος διατήρησε ανέπαφη την εστία της για 8η φορά στο πρωτάθλημα επί συνόλου 11 αγώνων και με το γκολ του Ζερεμί Μπογκά στο 45΄, αλλά και το αυτογκόλ του Μανταντά στο 87΄ πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη, διατηρώντας παράλληλα και την καλύτερη αμυντική επίδοση στην Ευρώπη με μόλις 4 γκολ παθητικό.

Τέσσερα 24ωρα πριν υποδεχθεί το «τριφύλλι» (9/11), η Ρεν έμεινε για τέταρτο σερί παιχνίδι του γαλλικού πρωταθλήματος μακριά από το «τρίποντο» και με 12 βαθμούς, εκ των οποίων οι μισοί προέρχονται από ισοπαλίες, έμεινε πολύ μακριά από την πρώτη τριάδα.

Η ενδεκάδα της Ρεν: Μανταντά, Τρουφέρ, Μπελοσιάν, Ομάρι, Ασινιόν, Μάτιτς (90΄+1 Σανταμαρία), Λε Φι (78΄ Γιλντιρίμ), Γκουϊρί, Μπλας (59΄ Καλιμουεντό), Μπουριζό, Τεριέρ (59΄ Ντουέ)