Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-1: Νίκη-θρίλερ για τα «λιοντάρια» με ανατροπή

Ο Πανσερραϊκός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά έκανε την ολική ανατροπή με πέναλτι στο 88′ πήρε την νίκη επί του ΟΦΗ με 2-1.

Αν και φιλοξενούμενοι, οι παίκτες του Νταμπράουσκας ξεκίνησαν το παιχνίδι με σκοπό να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η λειτουργία του ΟΦΗ ήταν αποδοτική και δεν άργησε να αποφέρει καρπούς. Λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ , όταν μετά από την κάθετη του Τοράλ, ο Ριέρα εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανσερραϊκός, κόντρα στην ροή του αγώνα, βρήκε την ισοφάριση μετά από ένα κατέβασμα της μπάλας από τον Χατζηστραβό που έπαιξε όμορφα το ένα-δύο με τον Μασαρίποφ, στην γωνία της μεγάλης περιοχής και τον έφερε σε θέση βολής για να πλασάρει υπέροχα και να δώσει έτσι νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ανατροπή με την διπλή ευκαιρία των Άλεξιτς και Στάικο στο 35ο λεπτό, όμως το 1-1 παρέμεινε για όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος και οι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά με σκοπό να μην δεχτούν γκολ. Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος (Γκαγιέγκος 57΄ και Φελίπε 60΄) όμως από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν.

Σαν σε επανάληψη του πρώτου μέρους οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία όσο περνούσε η ώρα έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς την αντίπαλη μεγάλη περιοχή. Η ολική ανατροπή σκηνικού ήρθε στο 86ο λεπτό όταν μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Καρό στον Άλεξιτς, και έπειτα από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής Τσέτσιλας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μούργος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του. Στον χρόνο που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί χωρίς να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο.