ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΑΡΣΕΝΑΛ 5-0: Ο Πεπ... υπέγραψε την απόλυση του Αρτέτα!

Η Μάντσεστερ Σίτι… ασέλγησε στο πτώμα της Άρσεναλ (5-0), τη συνέτριψε χωρίς καν να ιδρώσει και βύθισε τους «κανονιέρηδες» στην απόγνωση!

Η Μάντσεστερ Σίτι, δεν ήταν τόσο φιλόξενη στο Etihad Stadium, καθώς δεν έδειξε οίκτο στην Άρσεναλ, κερδίζοντάς τη με 5-0, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Premier League. Οι «κανονιέρηδες», για ακόμη μία αγωνιστική, μένουν άποντοι, με το μέλλον του Μικέλ Αρτέτα να μοιάζει αμφίβολο στον πάγκο των Λονδρέζων.

Το καταιγιστικό πρώτο τέταρτο της Σίτι

Οι «πολίτες» ξεκίνησαν το παιχνίδι στα κόκκινα. Αν και οι «κανονιέρηδες» απείλησαν πρώτοι, με το τελείωμα του Σάκα να μην ανησυχεί τον Έντερσον, η συνέχεια γι’ αυτούς δεν ήταν η καλύτερη.

Στην πρώτη επίσκεψη της Σίτι στα καρέ τους, δέχτηκαν το πρώτο γκολ, με τον Γκουντογκάν να παίρνει την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 8′. Ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ένα κάκιστο λάθος στην άμυνα, έφερε τον Φεράν Τόρες σε πλεονεκτική θέση κάνοντας το 2-0.

Η κόκκινη και οι τίτλοι τέλους

Ενώ η Άρσεναλ βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, όντας πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, ένα αψυχολόγητο μαρκάρισμα του Τσάκα… έριξε τίτλους τέλους στο ματς, μηδενίζοντας κάθε ελπίδα των Λονδρέζων για να πάρουν κάτι στο ματς. Ο Ελβετός είδε την κόκκινη κάρτα από τον Άτκινσον, στο 35ο λεπτό, και σαν να μην έφταναν όλα αυτά η «ταφόπλακα» ήρθε στο 43′ με το γκολ του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Το χειροκρότημα των φιλάθλων της Άρσεναλ στο… γκολ της Σίτι

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Μάντσεστερ Σίτι δεν μπήκε με διάθεση να κατεβάσει ταχύτητα, πετυχαίνοντας το τέταρτο τέρμα της στο 53′ με πάρα πολύ ωραίο σουτ του Ρόντρι, και τους φιλάθλους της Άρσεναλ να χειροκροτούν, όντας αγανακτισμένοι από τα… χάλια της ομάδας τους.

Εννοείται πως με την επίτευξη του πέμπτου γκολ, από το Φεράν Τόρες, πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ξεκίνησε η αποχώρησή τους από το Etihad Stadium. Τελικό σκορ 5-0!

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντίας, Λαπόρτ, Γουόκερ (46′ Ζιντσένκο), Κανσέλο, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Γκρίλις,  Γκραμπριέλ Ζεσούς (61′ Μαχρέζ), Μπερνάρντο Σίλβα (58′ Στέρλινγκ), Φεράν Τόρες.

Άρσεναλ: Λένο, Χόντινγκ, Σοάρες, Τσέιμπερς, Τίρνι, Κολάσινατς, Οντεγκάαρντ (71′ Μάιτλαντ – Νάιλς), Τσάκα (35′ αποβολή), Σμιθ Ρόου, Σάκα (46′ Ελνένι), Ομπαμεγιάνγκ (59′ Λακαζέτ)