Ολυμπιακός: Άγγιξε την τελειότητα, αλλά υπέστη... σερβικό «deja vu»

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός για 75 λεπτά στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, αλλά μία στιγμιαία αδράνεια κόστισε και ηττήθηκε από την Γούεστ Χαμ με 1-0, για την 4η αγωνιστική του Europa League (09/11/23).

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είπε στην συνέντευξη τύπου την προηγουμένη του αγώνα, πως για να πάρει αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός, θα πρέπει να κάνει μια εμφάνιση πάνω από τέλεια. Αυτό έκανε μέχρι το 75′, ωστόσο ένα λάθος της στιγμής του κόστισε το παιχνίδι. Ξέρουμε όλοι πως σε τέτοια ματς, οι λεπτομέρειες παίζουν μεγάλο ρόλο.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε υπέροχα στο ματς. Σφιχτή η άμυνα, με τους Πορόσο, Ρέτσο, Ορτέγκα και Ρόντινει να είναι πολύ καλοί, το κέντρο να είναι συμπαγές με Έσε και Καμαρά να είναι από τους καλύτερους του παιχνιδιού, ενώ ο Αλεξανδρόπουλος μπορεί να μην έκανε την εμφάνιση του εντός έδρας αγώνα, αλλά και πάλι ήταν καλός. Φυσικά δεν θα μπορούσαμε να ξεχάσουμε και την πολύ καλή εμφάνιση του Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο αρκετές φορές από τα καρέ των  «ερυθρόλευκων».

Μεσοεπιθετικά, από Φορτούνη, Ποντένσε και Γιόβετιτς δεν πήρε πολλά, εκτός από ένα σουτ του Πορτογάλου στο πρώτο ημίχρονο, που πέρασε πολύ άουτ. Οι συνθήκες του παιχνιδιού δεν τους άφησαν πιο πολύ να κάνουν το κάτι παραπάνω και λιγότερο ότι η απόδοση τους δεν ήταν καλή. Για άλλο ένα ματς επίσης δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να πάρουν κάτι από τις αλλαγές τους, ίσως αν κάποιες είχαν γίνει σε διαφορετική στιγμή του παιχνιδιού, να είχαν δώσει κάτι παραπάνω, αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ αυτό.

Το γκολ της Γούεστ Χαμ ήταν…σέρβικο «deja vu», καθώς είναι ίδιο με το δεύτερο γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στην Σερβία από την Μπάτσκα Τόπολα, στην 2η αγωνιστική του Europa League (05/10/23, 2-2). Στο 75′ οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ προσπάθησαν να παίξουν τεχνητό οφσάιντ, με τον Ορτέγκα να καλύπτει τον Πακετά, που στην συνέχεια σκόραρε. Ακριβώς το ίδιο έγινε και με τους Σέρβους, όταν στο τεχνητό οφσάιντ που έπαιξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού, δεν τραβήχτηκε ποτέ ο Ρόντινει και ο Ντάκοβατς είχε κάνει το 2-2 στο 90′. Αλλά έτσι είναι στην Ευρώπη, η παραμικρή λεπτομέρεια παίζει τον ρόλο της και μπορεί ή να σε τιμωρήσει ή να σε κάνει πανευτυχή.

Ωστόσο το ματς δεν πήγε μονότερμα, καθώς ο Ολυμπιακός είχε τις στιγμές του, ενώ ο Μαντί Καμαρά έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν στο 86′, μετά από κόρνερ, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από κοντά. Λίγα λεπτά αργότερα είχε και ο Ρόντινει ένα σουτ μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ.

Οι Πειραιώτες πλέον πρέπει να ανασυνταχθούν και να συγκεντρωθούν για την δύσκολη έξοδο στην Τρίπολη και το ματς με τον Αστέρα (12/11/23, 20:30) , για να πάρουν τους τρείς βαθμούς και να πάνε με ηρεμία στην διακοπή, μετά τις δύο συνεχή ήττες με ΠΑΟΚ και Γουέστ Χαμ.