Ολυμπιακός Παρασκήνιο: Η πίστη στο ημίχρονο, η γρήγορη αλλαγή, οι ατάκες Μαρτίνεθ και ο Σκάρπα που άργησε..

Όσα έγιναν στο ημίχρονο, αλλά και μετά το τέλος του αγώνα που έδωσε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Γουέστ Χαμ, όπου ήταν άκρως ανταγωνιστικός.

Ο Ολυμπιακός έδειξε τις δυνατότητες του και στο δεύτερο ματς με την Γουέστ Χαμ για το Europa League.

Μπορεί να ηττήθηκε 1-0 ο Ολυμπιακός από την Γουέστ Χαμ, αλλά άξιζε κάτι καλύτερο. Ο Μαντί Καμαρά είχε δοκάρι και λίγο μετά έχασε μια μεγάλη ευκαιρία ο Ρόντινεϊ.

Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν την αντίδραση που ήθελαν και μάλιστα στην έδρα μια ιστορικής αλλά και ισχυρής ομάδας της Premier League. Η οποία αγωνίστηκε με βασικούς ενώ πέρσι κατέκτησε το Conference League.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είχε ένα εξαιρετικό πλάνο, το οποίο ακολούθησαν πιστά οι παίκτες. Παράλληλα ήταν εξαιρετικός και ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης κάτω από τα γκολπόστ.

Ο Ολυμπιακός πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το ματς να μην είχε σκορ και όλα λειτουργούσαν υπέρ του. Κι επειδή φιλοσοφία του είναι πάντα οι νίκες, όπως και του Μαρτίνεθ, σχεδιάστηκαν κάποιες τακτικές λεπτομέρειες, για να έρθει το γκολ.

Ολυμπιακός: Οι ατάκες Μαρτίνεθ

Πιο συγκεκριμένα ο Ισπανός προπονητής είπε μεταξύ άλλων στους παίκτες: «Πάμε πολύ καλά. Είστε εξαιρετικοί ακολουθώντας πιστά το πλάνο. Μπορούμε να πάρουμε τη νίκη. Η Γουέστ Χαμ δείχνει έναν εκνευρισμό που θα είναι υπέρ μας. Θα ανοιχτούν περισσότερο για να βρουν γκολ κι εμείς θα εκμεταλλευτούμε τους χώρους που θα μας δώσουν».

Μάλιστα αποφάσισε να ρίξει νωρίς στο ματς τον Ελ Καμπί, ο οποίος είναι γρήγορος, ώστε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα θα έπαιρνε και ο Γκουστάβο Σκάρπα μεγαλύτερο χρόνο, από ό,τι πήρε, για να βοηθήσει στην κυκλοφορία της μπάλας. Αλλά ήρθε το τέρμα του Πακετά να αλλάξει κάπως τα δεδομένα.

Πάντως και μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ είπε στους παίκτες του πως έπαιξαν πολύ καλά και από κάποιες λεπτομέρειες δεν πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν. «Μπράβο σας, δείξατε το πόσο μεγάλη ομάδα είναι ο Ολυμπιακός. Οι δυνατότητες που έχουμε είναι τεράστιες και φάνηκαν απέναντι σε μια ομάδα της Premier League», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Ολυμπιακός: Ανεβασμένοι οι παίκτες

Και οι παίκτες με την σειρά τους, στις συζητήσεις που έκαναν τόνισαν πως θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη. Στάθηκαν στο δοκάρι του Μαντί Καμαρά, στον οποίο τόνισαν πως θα βάλει το επόμενο μεγάλο γκολ.

Όλα αυτά δείχνουν πως ο Ολυμπιακός έχει μπει σε καλή… τροχιά να αφήσει πίσω την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Μια κακή παρένθεση, που ενόχλησε και εξακολουθεί να ενοχλεί τους πάντες. Αλλά οι Πειραιώτες διαθέτουν μια ισχυρή ομάδα και θα το δείξουν και στο ματς της Τρίπολης με τον Αστέρα, όπου πλέον έχει στραφεί το ενδιαφέρον.