Ολυμπιακός: Τι πραγματικά έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στο Λονδίνο;

Η δυναμική του φετινού Ολυμπιακού δεν φαίνεται μόνο απ’ το γεγονός ότι έβγαλε τα συκώτια της κατόχου του Κόνφερενς Λιγκ, για δεύτερο στη σειρά παιχνίδι, αλλά ο τρόπος που τον αντιμετώπισε η ομάδα του Μόγες στο Λονδίνο. Γράφει ο Σταύρος Γεωργακόπουλος.

Πριν από κάθε απάντηση υπάρχει ένα «γιατί». Αλλες φορές επιφανειακό, άλλες ουσιώδες. Στην ερώτηση «τι έκανε ο Ολυμπιακός στο Λονδίνο;» η απάντηση είναι «έχασε 1-0». Αν, ωστόσο, ακολουθήσει νέο ερώτημα «πώς και γιατί έχασε;» μπαίνουμε στην ουσία tης ιστορίας.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έχασε στις λεπτομέρειες, από ένα προσωπικό λάθος ενός ποδοσφαιριστή που πριν από μερικές ώρες κλήθηκε στην αποστολή της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Αργεντινής: του Φρανσίσκο Ορτέγκα. Οπως στο παιχνίδι με την Τόπολα άργησε να ευθυγραμμιστεί με την υπόλοιπη άμυνα ο Ροντινέι, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να δεχτούν το γκολ της ισοφάρισης, έτσι και προχθές το ίδιο λάθος από έναν άλλο λάτιν αμυντικό τους στοίχισε το βαθμό της ισοπαλίας. Μιας ισοπαλίας που θα μπορούσε να έχει έρθει αν είχε σημαδέψει λίγο πιο σωστά ο Μαντί Καμαρά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η δυναμική του φετινού Ολυμπιακού δεν φαίνεται μόνο απ’ το γεγονός ότι έβγαλε τα συκώτια της κατόχου του Κόνφερενς Λιγκ, για δεύτερο στη σειρά παιχνίδι, αλλά ο τρόπος με τον οποίο τον αντιμετώπισε η ομάδα του Μόγες στη ρεβάνς της Αγγλίας.

Είναι φύσει αδύνατο μία ομάδα με τόσα νέα πρόσωπα, η οποία «χτίστηκε» για να κάνει πρωταθλητισμό να μην πληρώνει ακόμη τις… παιδικές ασθένειες.

Ο έμπειρος τεχνικός ακόμη και με τα λόγια του την παραονή του αγώνα, έδειξε τον τεράστιο σεβασμό του στην ομάδα του Πειραιά. Θυμήθηκε τα μεγάλα παιχνίδια της στο νησί, την τεράστια νίκη-ανατροπή με αντίπαλο την Αρσεναλ και προειδοποίησε τους πάντες πως πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι.

Αυτή και μόνο η αντιμετώπιση σε ένα ελληνικό κλαμπ από μία σημαντική ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ, κάτι δείχνει. Οπως δείχνει και το γεγονός ότι τα «σφυριά» δεν βγήκαν απ’ το πρώτο λεπτό για να… κοπανήσουν τον Ολυμπιακό, αλλά έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα, επειδή το πρώτο ματς τούς έγινε μάθημα.

Είναι φύσει αδύνατο μία ομάδα με τόσα νέα πρόσωπα, η οποία «χτίστηκε» για να κάνει πρωταθλητισμό να μην πληρώνει ακόμη τις… παιδικές ασθένειες. Ενα λάθος ο Ροντινέι, ένα άλλο ο Ορτέγκα, λίγες μέρες πριν ο Πορόσο, ακόμη πιο πριν ο Φρέιρε. Ολα αυτά, ωστόσο, είναι μέσα στο πρόγραμμα όταν μία ομάδα δεν έχει αποκτήσει ακόμη τη σωστή χημεία. Οταν σε ένα ματς «κλειδώνει» τη Γουέστ Χαμ και λίγες μέρες αργότερα πληρώνει το κάθε λάθος της στην άμυνα και χάνει με τέσσερα γκολ εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ.

Το ζητούμενο, λοιπόν, είναι τι θέλουμε να δούμε: το δέντρο που είναι ξεχωριστά το καθένα απ’ αυτά τα παιχνίδια ή το δάσος; Αν δούμε τη μεγάλη εικόνα, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στα μισά μιας εξελικτικής διαδικασίας, στην οποία είναι λογικό πως θα γίνουν πέντε βήματα μπροστά και δύο πίσω. Οπως θα έλεγε κι ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ η γέφυρα δεν είναι ακόμη στέρεη για να την περπατήσουν οι «ερυθρόλευκοι», αλλά -πού θα πάει;- κοντεύει να τελειώσει…