Αστέρας Τρ. - Ολυμπιακός 0-2: Με MVP τον κόσμο του και σκόρερ τον Φορτούνη έσπασε το μπλόκο!

Για 70 λεπτά ο Ολυμπιακός έπαιξε μονότερμα στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης, αλλά χρειάστηκε να καθίσει στη θέση του οδηγού ο Φορτούνης για να μετακινηθεί το… πούλμαν του Ράσταβατς και να αποδράσουν οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο – Το 0-2 στο 90+6!

Αν έχεις Φορτούνη… διάβαινε! Χρειάστηκε να μπει στον αγώνα ο αρχηγός για να μπορέσει ο Ολυμπιακός έπειτα από 70 λεπτά να κόψει τον γόρδιο δεσμό που δημιούργησαν οι παίκτες του Αστέρα Τρίπολης. Έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, διπλασίασε το σκορ στο 90+6′ όταν ακόμη και ο Παπαδόπουλος είχε ανέβει προς την περιοχή του Πασχαλάκη και χάρισε στην ομάδα και τον κόσμο της που δεν σταμάτησε λεπτό να κάνει… παιχνίδι, ένα υπερπολύτιμο τρίποντο!

Τρία βράδια μετά τη μεγάλη προσπάθεια στο Λονδίνο απέναντι στην Γουέστ Χαμ, οι «ερυθρόλευκοι» κλήθηκαν να σταθούν όρθιοι σε μία ακόμη δύσκολη αποστολή εκτός έδρας και για τις ανάγκες του αγώνα με τον Αστέρα, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ προχώρησε σε πέντε αλλαγές. Τη θέση του Πορόσο στο κέντρο της άμυνας πήρε ο Ντόη, ο Αλεξανδρόπουλος επιλέχθηκε αντί του -τιμωρημένου- Καμαρά στον άξονα, ενώ στο «10» επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Σκάρπα. Δίπλα του αντί του Φορτούνη και του Ποντένσε, μπήκαν οι σαφώς πιο φρέσκοι Σολμπάκεν και Μπιέλ αντίστοιχα.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκαν οι προθέσεις και των δύο ομάδων στο τερέν. Ο Ολυμπιακός θέλησε να κυριαρχήσει και να μεταφέρει τη μπάλα στο επιθετικό τρίτο, ενώ οι γηπεδούχοι επιχείρησαν με άμεσο παιχνίδι να δημιουργήσουν ρήγματα στην πλάτη της άμυνας του Πασχαλάκη.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Σκάρπα με σουτ στην κίνηση από αριστερά επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Παπαδόπουλο, ο οποίος αντέδρασε σωστά, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι γηπεδούχοι έψαξαν τη σέντρα εντός περιοχής, αλλά η προσπάθεια ήταν ανεπιτυχής. Ο ρυθμός κρατήθηκε ψηλά και από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά λάθη επιπολαιότητας εκατέρωθεν, με τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο, να αποδεικνύονται πιο ανθεκτικοί στις προσωπικές μονομαχίες.

Με διάθεση πίεσης στη μπάλα και από τους δύο προπονητές, οι παίκτες δεν μπήκαν στη διαδικασία να κυκλοφορήσουν ιδιαίτερα τη μπάλα από τον άξονα, προτίμησαν αρκετές φορές τη μεγάλη πάσα από την άμυνα προς την επίθεση. Το αριστερό σουτ του Καλτσά δεν προβλημάτισε τον Πασχαλάκη στο 21′, ενώ στη συνέχεια της ίδιας φάσης έπειτα από συνεργασία Σκάρπα και Ροντινέι, ο Ελ Καμπί δεν βρέθηκε στο σωστό σημείο για να τελειώσει τη φάση.

Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών, ο Μαρτίνεθ πέρασε δεξιά τον Σκάρπα κι έφερε τον Μπιέλ πίσω από τον Ελ Καμπί. Ένα δυνατό σουτ του Έσε από το ύψος της περιοχής και αριστερά, έστειλε τη μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και να σφίγγουν τον κλοιό, αλλά καθαρή ευκαιρία για γκολ δεν βρήκαν, μέσα στην πολυπρόσωπη περιοχή του Αστέρα. Ωραίος συνδυασμός Σολμπάκεν και Μπιέλ στο 43′, σταμάτησε λανθασμένη ως οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό.

Επιστροφή με Ποντένσε

Σε μια προσπάθεια να κάνει πιο ουσιαστική την ομάδα του στην επίθεση, ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έριξε στον αγώνα με το ξεκίνημα του β’ μέρους τον Ντανιέλ Ποντένσε, αντί του Σολμπάκεν. Ο Νορβηγός δεν ήταν… χειρότερος από τον Μπιέλ, ωστόσο, ο Ισπανός τεχνικός πόνταρε στο ότι ο Ισπανός έχει καλύτερη επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα.

Η προσθήκη του Πορτογάλου σε ρόλο αριστερού κυνηγού βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να γίνουν πιο απειλητικοί  στο επιθετικό τρίτο απέναντι στο… πούλμαν που είχαν στήσει μπροστά από τον Παπαδόπουλο οι παίκτες του Ράσταβατς. Δεν είναι τυχαίο ότι σε κάθε επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων μέσα στην περιοχή του Αστέρα υπήρχαν πλην του τερματοφύλακα κι άλλοι 8 ή 9 παίκτες!

Η πίεση συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, με τον Σκάρπα σε ρόλο οργανωτή και τους Έσε, Αλεξανδρόπουλο να φτάνουν μέχρι την αντίπαλη περιοχή για να μαρκάρουν. Ο Μπιέλ επιχείρησε να βρει εστία από το ύψος της περιοχής στο 54′, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε με άνεση. Στο 59′ από σέντρα του Ποντένσε, ο Σκάρπα βρέθηκε στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά.

Με τον κόσμο να συνεχίζει να παροτρύνει την ομάδα του Πειραιά, ο πάγκος προχώρησε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα σε άλλες δύο αλλαγές με τους Φορτούνη και Μασούρα να παίρνουν τις θέσεις των Σκάρπα και Μπιέλ, την ώρα που ο κλοιός στην άμυνα των γηπεδούχων άρχισε να σφίγγει ασφυκτικά. Με τον Ελ Καμπί να υστερεί χαρακτηριστικά στην απόφαση, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ψάχνει την πλαγιοκόπηση με τους δύο Έλληνες διεθνείς να έχουν αναλάβει αυτό το ρόλο, με τον Ποντένσε να κινείται πίσω από τον φορ.

Στο 67′ στην πρώτη απόπειρα των γηπεδούχων να απειλήσουν ο Πασχαλάκης σταμάτησε τον Ρεγκίς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, άλλαξε τη μπάλα με τον Ορτέγκα, σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής και με τη βοήθεια της τύχης, καθώς υπήρξε αλλαγή πορείας στο πόδι του Ατιένζα, έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση (70′).

Το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των Πειραιωτών, οι οποίοι συνέχισαν το σφυροκόπημα ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να αλλάξουν δεύτερη πάσα. Με τον Γιόβετιτς να έχει περάσει στο γήπεδο αντί του άφαντου Ελ Καμπί, η ανάπτυξη λειτουργησε καλύτερα, με τον Αστέρα να ανεβάζει τις γραμμές του στο τελευταίο 10λεπτο. Λίγο έλειψε στο 82′ ο Μασούρας να βρεθεί προ του Παπαδόπουλου, αλλά κόπηκε την ύστατη ώρα.

Στα τελευταία λεπτά, ωστόσο, οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκαναν λόγω βιασύνης τρία διαδοχικά λάθη στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα να κινδυνεύσουν, ιδιαίτερα από την κοντινή κεφαλιά του Καλτσά στο 87′. Τη θέση του τραυματία Ποντένσε πήρε για τα χασομέρια ο Ιμπόρα, με τον Αστέρα να προσπαθεί να δημιουργήσει ρήγμα από αριστερά, εκεί που πήγε τελικά για να καλύψει την τρύπα ο Αλεξανδρόπουλος. Μέσα σε ένταση φτάσαμε στο φινάλε με τον Ολυμπιακό να κατακτά με καρδιοχτύπι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, καθώς στο 90+6′ με όλο τον Αστέρα στην επίθεση, ο Γιόβετιτς πέταξε τη μπάλα στο ξέφωτο και ο «Φορτού» μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2.