Κηφισιά - Παναθηναϊκός 0-1: Ο Μαντσίνι γλίτωσε τον Παναθηναϊκό στην Καισαριανή

Ο Μαντσίνι ήταν ο MVP και σκόρερ του Παναθηναϊκού στο διπλό επί της σκληροτράχηλης Κηφισιάς στην Καισαριανή (0-1). Εξι συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες για την ομάδα του τριφυλλιού στο πρωτάθλημα.

Με τον Παναθηναϊκό να κατεβαίνει, ως είθισται, με μετρημένο ροτέισον (με χαρακτηριστική την παρουσία του Αϊτόρ στο βασικό σχήμα) και την Κηφισιά να ξεκινάει με τρικ του Τετέι πάνω στον Ρούμπεν Πέρεθ, τα λεπτά στην αναμέτρηση της Καισαριανής κυλούσαν χωρίς αξιόλογες φάσεις.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή, προσπαθούσε κυρίως από δεξιά με τον Μαντσίνι να δημιουργήσει απειλές (το έκανε στη φάση του ακυρωθέντος γκολ του Αϊτόρ), αλλά η Κηφισιά είχε την ψυχραιμία και την τακτική προσήλωση για να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους.

Το μαρκάρισμα του Τετέι στον Ρούμπεν Πέρεθ με σκοπό να μην επιτρέπει στον Ισπανό την κάθετη πάσα ήταν ένα από τα τρικ του Γιάννη Αναστασίου που ανέβαζε τον βαθμό δυσκολίας για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Φάση ο Παναθηναϊκός δεν έκανε, καθαρή ευκαιρία δηλαδή, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έχασαν διπλή στο 35ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Τετέι έκανε την κούρσα από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα προς τον Πρίτσα που έκανε το σουτ με τον Λοντίγκιν να διώχνει με δυσκολία. Η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού!

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 42ο λεπτό σε σουτ του Τσέριν το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Αναγνωστόπουλος, ο MVP, θυμίζουμε, στο 1-1 της Κηφισιάς με την ΑΕΚ.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί στο χορτάρι, αλλά να δυσκολεύεται να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων.

Τελικά η λύση ήρθε στο 58ο λεπτό με τον Μαντσίνι να λύνει τον γόρδιο δεσμό. Συγκεκριμένα, σε σέντρα από τα αριστερά ο Αντερέγκεν δεν έδιωξε σωστά, η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι που με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Λίγο μετά το γκολ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχασε με κράμπες τον Γεντβάι με αποτέλεσμα να μπει στη θέση του ο Ζέκα και να παίξει στόπερ (!), αφού άλλη λύση δεν υπήρχε (ο Αράο ήταν τιμωρημένος).

Το γκολ απλούστευσε τα πράγματα για την ομάδα του τριφυλλιού, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο ματς και τους Παλάσιος, Μπερνάρ και Ιωαννίδη, διατηρώντας τον έλεγχο, αλλά και το διπλό μέχρι το φινάλε σε μία δύσκολη έδρα όπου η ΑΕΚ, πρόσφατα, γκέλαρε.