Ολυμπιακός: Η συζήτηση για Γιόβετιτς, Μπιελ και τα άλλα τρία ερωτηματικά!

Ο Ολυμπιακός θέλει σε ετοιμότητα και να βγάλουν την ποιότητα τους στα ματς που θα ακολουθήσουν, ειδικά μια 5άδα παικτών από τους οποίους περιμένει πολλά ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ. Γράφει στη Sportday της Τρίτης ο Γιώργος Νοικοκύρης.

Ο Ολυμπιακός έχει ποιοτικό ρόστερ από το οποίο ακόμα δεν έχει πάρει όλη την… δύναμη που θέλει.

Ο Αγιούμπ Ελ Καμπί είναι από τους παίκτες, που έδειξαν τι μπορούν να προσφέρουν στον Ολυμπιακό, αλλά έχει χάσει τον ρυθμό του. Παράλληλα είναι και οι Γιόβετιτς, Σολμπάκεν, Μπιελ, Σκάρπα από τους περιμένει περισσότερο ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Πιο αναλυτικά:

• Αγιούμπ Ελ Καμπί

Έκανε παπάδες στο ξεκίνημα του στον Ολυμπιακό. Μέχρι τις 27 Σεπτεμβρίου και το ματς με τον Άρη έσπαγε ρεκόρ και… θύμιζε Ελ Αραμπί στο καλύτερά του χρόνια! Ο Ελ Καμπί είχε φτάσει τα 9 γκολ σε 11 συμμετοχές και κυριαρχούσε στην αιχμή του δόρατος των «ερυθρολεύκων». Ξαφνικά επί οκτώ σερί ματς ο Μαροκινός επιθετικός «σίγησε». Δεν είναι, όμως, πως δεν βρίσκει απλώς δίχτυα. Συμβαίνει και στους καλύτερους. Το θέμα με τον Ελ Καμπί είναι ότι η απόδοσή του βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση, όπως έδειξε και στα τελευταία ματς που έπαιξε είτε βασικός με ΠΑΟΚ κι Αστέρα, είτε ως αλλαγή με τη Γουέστ Χαμ. Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι ο Ολυμπιακός χρειάζεται άμεσα την… επιστροφή του.

• Στέβαν Γιόβετιτς

Άργησε λογικά να μπει στην ομάδα καθώς ήθελε τον χρόνο του για να καλύψει το χαμένο έδαφος από τον τραυματισμό που είχε το καλοκαίρι, λίγο πριν έρθει στον Ολυμπιακό. Όσο ο Ελ Καμπί «οργίαζε», έπαιρνε λίγο χρόνο συμμετοχής. Όμως, το τελευταίο διάστημα, ο Μαρτίνεθ τον έβαλε πιο γερά στην ομάδα. Ο 34χρονος άσος μπορεί να έχει φτάσει τις 11 συμμετοχές με 310 όμως λεπτά συνολικά, αλλά έχει να επιδείξει τα δύο γκολ με Κηφισιά και Αρη στο Καραϊσκάκη, ενώ παίζοντας στο βασικό σχήμα ξεχώρισε μόνο στο «Γεντί Κουλέ», όπου έκανε καλή εμφάνιση κι έδωσε κι ασίστ. Το ίδιο έκανε και χθες στο 0-2 του Φορτούνη ερχόμενος απ’ τον πάγκο, όμως είναι ξεκάθαρο πως χρειάζεται να μπει πιο γερά στο… κόλπο.

• Όλα Σολμπάκεν

Και μόνο το γεγονός ότι είναι ο μοναδικός μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, που δεν έχει πετύχει ούτε γκολ, ούτε έχει δώσει ασίστ στις 8 συμμετοχές του τα λέει όλα. Ο Νορβηγός δεν έχει δείξει τίποτα έως τώρα, όπως και προχθές στην Τρίπολη, που βγήκε στο ημίχρονο. Ο Μαρτίνεθ του δίνει συχνά την ευκαιρία, αλλά ο Σολμπάκεν δεν την εκμεταλλεύεται. Μέσα σε όλα έχει και κακή αύρα καθώς όσο παίζει η ομάδα δεν νικάει, όταν μπαίνει αλλαγή η ομάδα δέχεται γκολ.

• Πεπ Μπιέλ

Τον ξέρουμε καλά, καθώς διανύει τη δεύτερη σεζόν στην «ερυθρόλευκη» καριέρα του. Δεν έχει τον περσινό βασικό ρόλο μια και Φορτούνης, Ποντένσε, Μασούρας είναι πιο μπροστά, όμως ο Μαρτίνεθ δεν τον έχει… ξεχάσει τελείως. Του έδωσε φανέλα βασικού χθες και δεν τον δικαίωσε με την απόδοσή του, παρά την προσπάθεια που έκανε. Ο Ισπανός με 15 συμμετοχές μετράει 2 γκολ και 4 ασίστ, όλα τα επιτεύγματά του στα πρώτα ματς της σεζόν. Σίγουρα μπορεί να δώσει περισσότερα.

• Γκουστάβο Σκάρπα

Στην ενδεκάδα μετά από 1,5 μήνα, είχε μια καλή παρουσία στην Τρίπολη στα 63 λεπτά που έπαιξε. Πάλεψε, ήταν κινητικός, έβγαλε και μία ευκαιρία. Γενικά έδειξε πως μπορούσε να είναι πιο γερά στο… κόλπο, παραπάνω απ’ τα 420 λεπτά συμμετοχής που έχει καταγράψει σε 11 αγώνες. Το τελευταίο διάστημα δείχνει ο Μαρτίνεθ να τον υπολογίζει περισσότερο.