ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΕΜΠΟΛΙ 0-1: Η φυγή Ρονάλντο σόκαρε την «Κυρία»

Ήττα σοκ από την Έμπολι με 0-1 γνώρισε μέσα στο Τορίνο η Γιουβέντους, που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να δείξει πως μπορεί να ανταπεξέλθει και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Το γκολ του Μανκούσο στο 21΄ ήταν αυτό που χώρισε τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στην έδρα των «μπιανκονέρι» μετά από 22 ολόκληρα χρόνια.

Αποκαρδιωτική ήταν η Γιουβέντους στο πρώτο παιχνίδι στην μετά Κριστιάνο Ρονάλντο εποχή. Η αποχώρηση του Πορτογάλου φαίνεται πως επηρέασε την «Κυρία» ψυχολογικά αλλά και αγωνιστικά, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Οι αντεπιθέσεις της Έμπολι την αποδιοργάνωσαν, της χάλασαν το μυαλό, με αποτέλεσμα να μην καταφέρνει να βρει λύσεις. Έτσι μένει από πολύ νωρίς πίσω στον βαθμολογικό πίνακα στην προσπάθεια  να επιστρέψει στην κορυφή της Ιταλίας, μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα.

Η Γιουβέντους τις ευκαιρίες η Έμπολι το γκολ

H Γιουβέντους μπήκε με ορμή στο ματς και στο 4΄έκανε την πρώτη της ευκαιρία με τον Φεντερίκο Κιέζα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, με ένα απίθανο σλάλομ απείλησε ξανά στο 11΄λεπτό με σουτ εκτός περιοχής, με τον Bικάριο με υπερέκταση στη γωνία του να αποκρούει. Η αμυντική ανισορροπία της άμυνας των «μπιανκονέρι» φάνηκε στο 21ο λεπτό, με τον Μανσούσο να ευνοείται από τις κόντρες μέσα στην περιοχή και να πλασάρει τον Σέζνι για το 0-1. Ο Κιέζα, που μαζί με τον Πάολο Ντιμπάλα ήταν οι κύριοι εκφραστές της επιθετικής λειτουργίας της ομάδας του Αλέγκρι, δημιούργησαν σε δύο ακόμα περιπτώσεις τις προυποθέσεις για κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Το επιθετικό τρανζίσιον της Έμπολι παίδεψε τη Γιουβέντους

Σφιχτή στην άμυνα και πραγματική «φωτιά» στην αντεπίθεση. Οι παίκτες του 67χρονου Αουρέλιο Αντρεατσόλι έκλειναν με μεγάλη συνέπεια τους χώρους στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα η Γιουβέντους να μην βρίσκει δίοδο προς το αντίπαλο τέρμα. Μόλις η μπάλα πήγαινε στα πόδια των ποδοσφαιριστών της Έμπολι, ερχόταν η ανησυχία για τα καρέ της Γιουβέντους. Σε αρκετές περιπτώσεις, η άμυνα των «μπιανκονέρι» γλίτωσε την τελευταία στιγμή από ένα δεύτερο τέρμα. Οι μέσοι της «Κυρίας» δεν μπορούσαν να περιορίσουν τις επελάσεις του Μπαϊράμι, καθώς ήταν αυτός που απειλούσε περισσότερο. Ενδεικτικό της κακής κατάστασης της ομάδας του Αλέγκρι είναι το γεγονός πως το ημίχρονο τελείωσε με την Έμπολι να έχει κατοχή 52% μέσα στο Τορίνο.

Η είσοδος του Μοράτα δεν άλλαξε την εικόνα του ματς

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλέγκρι πέρασε στην αναμέτρηση τα βαριά χαρτιά του, με τον Μοράτα να περνά στη θέση του Μακένι και τον Μπερναντέσκι να μπαίνει στη θέση του Ραμπιό, κάνοντας ουσιαστικά πιο επιθετική την ομάδα του. Μάταια όμως, καθώς δεν άλλαξαν και πολλά, με την Έμπολι να είναι αυτή που είχε τις στιγμές της. Όσο περνούσε η ώρα η ενέργεια των παικτών των φιλοξενούμενων έπεφτε, και οι αλλαγές του Αλέγκρι άρχισαν να αποδίδουν κάτι που είχε ως συνάρτηση οι «μπιανκονέρι» να πάρουν τα ηνία του ματς. Ο Μοράτα μαζί με τον Ντιμπάλα προσπάθησαν να συνεργαστούν χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ανώτερη χωρίς αντίκρισμα

Στα τελευταία λεπτά η Γιουβέντους προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι στην περιοχή της Έμπολι. Η πίεση των παικτών του Αλέγκρι ήταν εμφανής, με τους φιλοξενούμενους να «μάχονται» έτσι ώστε να κρατήσουν το προβάδισμα. Φαινόταν ξεκάθαρα όμως πως δεν υπήρχε η απαραίτητη ένταση που θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες. Τελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους το πλασέ του Λοκατέλι πλάγια και μέσα στην περιοχή. Έτσι η Γιουβέντους δεν καταφέρνει να πάρει τη νίκη ούτε στο δεύτερο παιχνίδι της στην Serie A και μένει από νωρίς πίσω στην «μάχη» του τίτλου, βυθισμένη στην εσωστρέφεια.

Ενδεκάδες

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Μπετανκούρ(Λοκατέλι 66΄), Μακένι(Μοράτα 46΄), Ραμπιό(Μπερναντέσκι 55΄), Κουαδράδο, Ντιμπάλα, Κιέζα(Κουλουσέφσκι 66΄)

Έμπολι: Βικάριο, Ισμαίλι, Λουπέρτο, Στογιάνοβιτς, Μαρσίτσα, Μπαντινέλι, Χάας, Ρίτσι, Μπαϊράμι(Στούλατς 70΄), Κουτρόνε, Μανσούσο(Πιναμόντι 73΄)