LA LIGA: Πρώτη νίκη για τους «Βάσκους»

Έσπασε το ρόδι, με Ινιάκι Γουίλιαμς, η Μπιλμπάο, η οποία κέρδισε με 1-0 την Θέλτα. Παραμένει πρώτη αλλά με απώλεια βαθμών η Σεβίλλη, ενώ σερί νικών ξεκίνησε η Σοσιεδάδ, η οποία κέρδισε την Λεβάντε με 1-0.

Σπουδαίο διπλό για Μπιλμπάο, 0-1 την Θέλτα.

Μια καλύτερη αλλά πιο άστοχη Θέλτα δεν κατάφερε να πάρει ούτε βαθμό, στην έδρα της, απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι «βάσκοι» άνοιξαν το σκορ στη πρώτη τους από, τις όλες κι όλες 2 τελικές στο στόχο, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς, να βρίσκει δίχτυα στο 34ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε όπως και το πρώτο, «οι κέλτες» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να βρουν στόχο με καμία τελική τους προσπάθεια, με την Μπιλμπάο να βρίσκει ξανά δίχτυα με τον Ινιάκι, με το VAR όμως να το ακυρώνει.

Ύστερα και από την τρίτη αγωνιστική η Θέλτα μένει με μόλις 1 βαθμό, ενώ η Αθλέτικ συνεχίζει αήττητη, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη.

Πρώτη απώλεια για τη Σεβίλλη, έμεινε στο 1-1 με την Έλτσε

Δυνατά μπήκε η Έλτσε στον αγώνα, καταφέρνοντας να σκοράρει μόλις στο 11 λεπτό με τον Ρόκο, η Σεβίλλη όμως φάνηκε να… εκνευρίζεται και αφού πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να ισοφαρίσουν στο 40′ με τον Εν Νεσιρί, κλείνοντας το ημίχρονο με θετικότερο πρόσημο.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τη Σεβίλλη να έχει τον πρώτο λόγο, την Έλτσε όμως να αμύνεται καλά, καταφέρνοντας να κρατήσει τους φιλοξενούμενους στη 1 τελική στο στόχο, στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας μια πολύτιμη ισοπαλία. Η Σεβίλλη, ύστερα από το χ, είχε την πρώτη της απώλεια βαθμών της σεζόν, ενώ η Έλτσε απέσπασε μια ακόμη ισοπαλία, μετά απ’ αυτή της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στην Μπιλμπάο.

Σε δεύτερη σερί νίκη έφτασε η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Μετά από την Ράγιο Βαγιεκάνο, κέρδισε κα την Λεβάντε με 1-0

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το προβάδισμα πήρε, σε ένα κομβικό σημείο η Ρεάλ Σοσιεδάδ, με τον Μπαρενετσέα στο 42′ μπαίνοντας με άλλη ψυχολογία στα αποδυτήρια και αλλάζοντας πλήρως τα πλάνα του προπονητή της Λεβάντε.

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε ρηχά νερά, με την Λεβάντε να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ όμως να μη δίνει τους χώρους και την ευκαιρία για κάτι τέτοιο, παίρνοντας ένα ακόμη τρίποντο.