Γαλλία - Γιβραλτάρ 14-0: Έγραψαν ιστορία με εντυπωσιακό σκορ οι «τρικολόρ» - Οριστικά 3η η Ελλάδα

Η Γαλλία που ήδη έχει πάρει την πρόκριση από τον όμιλο της Ελλάδας (η οποία τερμάτισε οριστικά 3η) για τα τελικά του EURO 2024 που θα γίνουν στη Γερμανία, υποδέχτηκε το Γιβραλτάρ και βρήκε την ευκαιρία να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της. Το τελικό 14-0 αποτελεί ρεκόρ για προκριματικά EURO, αλλά και την μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία των φιλοξενούμενων.

Η Γαλλία δεν έδειξε κανέναν οίκτο στο αδύναμο Γιβραλτάρ και επικράτησε στο παιχνίδι που έγινε στη Νίκαια με 14-0! Επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για τη διοργάνωση και ταυτόχρονα την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της ομάδα του Ντεσάμπ, αλλά και τη μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία της ομάδας του Γιβραλτάρ.

Οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι μόλις στο 3ο λεπτό με αυτογκόλ του Σάντος. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τουράμ έκανε το 2-0 και στο 16′ ο Εμερί το 3-0 (σε ηλικία 17 ετών, 8 μηνών και 10 ημερών έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που αγωνίζεται με την ανδρική ομάδα των «τρικολόρ» από το 1914). Οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούσαν απλά να σταθούν στον αγωνιστικό χώρο, έμειναν με δέκα στο 18′ λόγω αποβολής του παίκτη που είχε σημειώσει και το αυτογκόλ, του Σάντος που πραγματικά θα θυμάται αυτό το βράδυ για όλη του τη ζωή.

Ο Εμπαπέ με πέναλτι στο 30′, ο Κλάους στο 34′, ο Κομάν στο 36′ και ο Φοφανά στο 37′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 7-0 και έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι πέτυχαν άλλα τόσα γκολ με τους Ραμπιό (63′), Κομάν (65′), Ντεμπελέ (73′), Εμπαπέ (74′, 82′) και Ζιρού (89′, 91′) και πήραν τη νίκη – ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ της ήταν το 10-0 με το οποίο είχε νικήσει το Αζερμπαϊτζάν στα προκριματικά του EURO 1996.

Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής, η Ολλανδία με ένα γκολ του Βέγκχορστ στο 11ο λεπτό, πήρε τη νίκη επί της Ιρλανδίας και ταυτόχρονα σφράγισε και αυτή την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.