Παπασταθόπουλος: Ετοιμος να κάνει ντεμπούτο στο Ρεάλ Μπέτις - Λας Πάλμας

EUROKINISSI

Λεπτά συμμετοχής αναμένεται να πάρει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στον προσεχές αγώνα της Ρεάλ Μπέτις με την Λας Πάλμας την Κυριακή (26/11, 20:00). Σύμφωνα με ισπανικά μέσα, ο Πελεγκρίνι θεωρεί πως ο Έλληνας αμυντικός είναι έτοιμος να αγωνιστεί.

Το βράδυ της Κυριακής (26/11) η Ρεάλ Μπέτις υποδέχεται την Λας Πάλμας για την 14η αγωνιστική της La Liga. Με νίκη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πεντάδα και θα αυξήσουν την διαφορά τους από τους φιλοξενούμενους στους έξι βαθμούς (η Μπέτις αυτή την στιγμή έχει 21 βαθμούς και η Λας Πάλμας 18). Σε αυτό τον αγώνα ωστόσο αναμένεται να αγωνιστεί για πρώτη φορά με την ομάδα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Σύμφωνα με ισπανικό μέσο, ο προπονητής της ομάδας, Μανουέλ Πελεγκρίνι θεωρεί πως ο πρώην διεθνής είναι έτοιμος σε επίπεδο φυσικής κατάστασης και αναμένεται εάν όχι βασικός, να πάρει κάποια λεπτά συμμετοχής.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, από την στιγμή που αποκτήθηκε από την ομάδα, ακολουθεί αυστηρό πρόγραμμα προπόνησης, έτσι ώστε να βελτιωθεί γρήγορα η φυσική του κατάσταση, αφού ο ίδιος δεν έκανε προετοιμασία όπως οι υπόλοιποι παίκτες, καθώς ήταν ελεύθερος και χωρίς ομάδα από το καλοκαίρι. Μάλιστα στον σύλλογο έμειναν έκπληκτοι από την τόσο καλή κατάσταση που βρισκόταν, αλλά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί.

Στο σενάριο στο οποίο ο 35χρονος αμυντικός δεν αγωνιστεί με την Λας Πάλμας, το επικρατέστερο σενάριο μετά είναι να αγωνιστεί στο εκτός έδρας ματς εναντίον της Αλμερίας (03/12).