ΤΟΤΕΝΑΜ - ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ 1-0: Τρία στα τρία για τα "σπιρούνια" με συνταγή... Ρεχάγκελ

Ιδανικό ξεκίνημα για την Τότεναμ στην Premier League με μια ακόμα νίκη με 1-0, αυτή τη φορά από της Γουότφορντ και πλέον οι Λονδρέζοι απολαμβάνουν την κορυφή με εννέα βαθμούς, χωρίς απώλειες.

Μια εκτέλεση φάουλ με πολύ φάλτσο του Σον Χιουνγκ-μιν από τα 20-22 μ. και αριστερά στάθηκε ικανή για να σπάσει το μηδέν και να δώσει το προβάδισμα, αλλά και τη νίκη στην Τότεναμ με 1-0 σε βάρος της Γουότφορντ και να βοηθήσει τα «σπιρούνια» να ξεκινήσουν την Premiership με τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, όλες με το ίδιο σκορ.

Πιο πολύ ενδιαφέρον, πάντως, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι είχε η υποδοχή που θα επιφύλασσαν οι οπαδοί της Τότεναμ στο αστέρι της ομάδας, τον Χάρι Κέιν, του οποίου η παραμονή επιβεβαιώθηκε και τυπικά τα προηγούμενα 24ωρα. Οι φίλοι, λοιπόν, των «σπιρουνιών» αποθέωσαν τον Άγγλο σταρ, που ανταπέδωσε το χειροκρότημα.

Μάλιστα, ο Κέιν ήταν ο πρωταγωνιστής της πρώτης φάσης του αγώνα, όταν βρέθηκε στο έδαφος έπειτα μαρκάρισμα στο πρώτο λεπτό, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν συγκινήθηκε.

Οι «σφήκες» ξεκίνησαν δυνατά και πίεσαν, αλλά ενώ ο Ισμαΐλα Σαρ ταλαιπωρούσε την άμυνα και τον Έρικ Ντάιερ στο πρώτο 15λεπτο, οι συμπαίκτες του σταμάτησαν να του δίνουν την μπάλα και οι γηπεδούχοι σταδιακά πήραν τα ηνία, αλλά χωρίς να γίνουν απειλητικοί.

Η Γουότφορντ μπήκε δυνατά και στο β’ ημίχρονο με τον Κούτσκα να αστοχεί απελπιστικά (ψηλά άουτ) από ευνοϊκή θέση στο 50’. Στο 67’ η Τότεναμ έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Άλι μέσα από την περιοχή, έπειτα από ιδανική πάσα του Κέιν, να φεύγει άουτ.

Η μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 ήρθε στο 85′ με βολέ του Κέιν από εξαιρετική θέση και ξεμαρκάριστος να στέλνει την μπάλα πάνω στον Μπάχμαν. Το 1-0 όμως, έμεινε, ως το τελικό αποτέλεσμα σκορπώντας, έστω και με αυτό το “φτωχό” σκορ, χαμόγελα στους φίλους της Τότεναμ.

Τότεναμ (Εσπίριτο Σάντο): Γιορίς, Σάντσες, Ρεγκιγιόν, Τανγκάνγκα, Σον (88′ Χιλ), Χόιμπεργκ, Άλι, Ντάιερ, Σκιπ, Κέιν, Μπέργκβαϊν (68′ Λούκας Μόουρα).

Γουότφορντ (Μουνιόθ): Μπάχμαν, Κάθκαρτ (51’ Ενγκάκια), Τρόοστ-Εκόνγκ, Μασίνα, Σιεράλτα, Σισοκό (71′ Σισόκο), Κούτσκα, Ετέμπο, Κινγκ (65′ Ερνάντες), Ντένις, Σαρ.