ΠΑΟΚ - Πανσερραϊκος 5-0: Καθάρισε από νωρίς και πάει Φρανκφούρτη για πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα με 5-0 τον Πανσερραϊκό στην Τούμπα, πέρασε το πρώτο τεστ μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος και έδειξε έτοιμος για τη μεγάλη ευρωπαϊκή πρόκληση της προσεχούς Πέμπτης στη Φρανκφούρτη κόντρα στην Άιντραχτ.

Με τους Οζντόεφ, Μουργκ (Χ2), Ντεσπόντοφ και Ράφα Σοάρες να σκοράρουν, το σύνολο του Λουτσέσκου επιβλήθηκε αυτού του Πάμπλο Γκαρσία, που προσπάθησε, είχε δοκάρι με τον Δεληγιαννίδη αλλά έφυγε με άδεια χέρια από την Τούμπα.

Ο Πανσερραϊκός επιχείρησε να πιέσει ψηλά στα πρώτα λεπτά και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Κοτάρσκι και Μιχαηλίδη είχε την πρώτη τελική στο ματς στο 8’ με ένα σουτ του Πηλέα αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο 21ο λεπτό η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ, με τον Οζντόεφ να στέλνει με ωραία κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα μετά από το άψογη σέντρα του Τάισον. Γρήγορα ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα γκολ του.

Στο 28’ και πάλι ο Τάισον βρήκε με παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή τον Μουργκ και ο Αυστριακός με μία προσποίηση και ένα συρτό πλασέ σκόραρε. Με τη συμπλήρωση του 39ου λεπτού οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι όταν μετά από σέντρα του Πηλέα ο Δεληγιαννίδης με πλασέ εξουδετέρωσε τον Κοτάρσκι αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και το 2-0 παρέμεινε στο ημίχρονο.

Στο 52ο λεπτό ο Μπράντον Τόμας απείλησε εις διπλούν την εστία του Πανσερραϊκού αλλά τελικά νικήθηκε από τον Χοβάν. Στο 71’ ο Κωνσταντέλιας, τρία λεπτά αφού πέρασε στο ματς, με μία κούρσα άλλαξε τον ρυθμό, πάσαρε στον Ντεσπόντοφ και στη συνέχεια από τις κόντρες η μπάλα κατέληξε στον Μουργκ, ο οποίος πλάσαρε σωστά για το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Δύο λεπτά αργότερα, από την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Χοβάν. Το… πάρτι του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε στο 80’ όταν από την προσπάθεια του Τζίμα και την απόκρουση του Χοβάν, η μπάλα κατέληξε στον Ράφα Σοάρες, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 5-0 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της ευρείας νίκης της ομάδας του.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Σάστρε (77’ Βιεϊρίνια), Μιχαηλίδης, Εκόνγκ, Οζντόεφ (68’ Μεϊτέ), Σβαμπ, Μουργκ ( 77’ Τζίμας), Τάισον (68’ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ, Μπράντον (68’ Σαμάτα).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χοβάν, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης (22’ Δεληγιαννίδης), Ντανκερλούι, Πηλέας, Πεταυράκης, Μορέιρα, Στάικος (63’ Μασαρίποφ), Μούργος (75’ Μασκανάκης), Τόμας (46’ Θυμιάνης), Άλεξιτς (63’ Μπαΐροβιτς).