Άρης-Παναθηναϊκός 2-0: Άρης να γουστάρεις - Μεγάλη νίκη και «φωτιά» στην κορυφή!

Το λάθος του Μπρινιόλι και τα γκολ των Μορόν και Μενέντεθ «έγραψαν» τη σπουδαία νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» (2-0) που «βάζει φωτιά» στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα!

Με τη Ρεν ήταν στην αρχή του αγώνα, με τον Αρη προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπρινιόλι «κρέμασε» την ομάδα του στο 43ο λεπτό και ο Άρης από το πουθενά βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Κι όταν λέμε «από το πουθενά» κυριολεκτούμε αφού μέχρι εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο και τις φάσεις, αλλά η αστοχία ήταν αυτή που έκρινε το πρώτο μέρος.

SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΑΡΗΣ – ΠΑΟ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Ο Άρης μπήκε νωθρά στο ματς, είδε τον Παναθηναϊκό να παίρνει την κατοχή και όταν άρχισε σιγά-σιγά να κερδίζει μέτρα, μπροστά οι βεβιασμένες κινήσεις χαλούσαν την όποια δημιουργία και εκτέλεση. Η καλή φάση των γηπεδούχων ήρθε στο 28′ όταν ο Παναγίδη μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε συρτά, με τον Μπρινιόλι να διώχνει με το πόδι.

Ο Παναθηναϊκός, από την άλλη, απείλησε δύο φορές με τον Φώτη Ιωαννίδη, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να κάνει το 1-1. Συγκεκριμένα, ο Ιωαννίδης έκανε το τακουνάκι εκτός περιοχής προς τον Μπερνάρ, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή, και έκανε ένα δυνατό σουτ για να στείλει τη μπάλα ψηλά έξω από την εστία του Κουέστα.

Ο Άρης είχε, πλέον, να διαχειριστεί το υπέρ του αποτέλεσμα και να γίνει πιο θαρραλέος στην επίθεση, ενώ ο Παναθηναϊκός πέταξε στα σκουπίδια την καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους και με το βάρος του 1-0 στις πλάτες των παικτών η ανατροπή έμοιαζε εξαιρετικά δύσκολος στόχος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια εικόνα, πήραν κατοχή ψάχνοντας τον τρόπο να απειλήσουν την εστία του Κουέστα. Το έκαναν με δύο τελικές από Τσέριν και Ιωαννίδη, αλλά επί της ουσίας χωρίς τη μεγάλη φάση.

Ο Άρης πήγε στη λογική της διαχείρισης του υπέρ του αποτελέσματος χωρίς ρίσκο. Έδωσε χώρο στον Παναθηναϊκό θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και στο 72ο λεπτό έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στον αντίπαλο. Μετά από ωραία κάθετη πάσα, ο Μορόν έκανε το σουτ και ο Μπρινιόλι έδιωξε. Ο Μενέντεθ πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας του Ιταλού γκολκίπερ για το 2-0 της ομάδας του Άκη Μάντζιου!

Το δεύτερο γκολ του Άρη έφερε αλλαγή πλάνων από τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος με αντίπαλο και τον χρόνο έπαιξε με επιθετικό δίδυμο τους Ιωαννίδη-Σπόραρ (σε σχηματισμό 4-4-2) μπας και σώσει ό,τι σώζεται.

Ο Άρης, όμως, είχε το μομέντουμ, είχε τα δύο γκολ διαφορά, είχε την ψυχολογία, είχε όλα τα στοιχεία για να φτάσει στην τελική επικράτηση ρίχνοντας στο… καναβάτσο τους «πράσινους» με μία σπουδαία νίκη που τον ανεβάζει στη βαθμολογία και… βάζει φωτιά στις πρώτες θέσεις!

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Εμβοντό (70’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90’+4’ Πάρντο), Σουλεϊμάνοφ (90’+4’ Κάρλσον), Παναγίδης (63’ Μενέντες), Μορόν (90’+4’ Ζαμόρα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (74’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (90’+2’ Πέρεθ), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (74’ Σπόραρ), Βέρμπιτς (61’ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης.