ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΧΕΤΑΦΕ 2-1: Με τέτοιον Μέμφις μη τη φοβάστε

Νίκησε χωρίς να πείσει η Μπαρτσελόνα, την Χετάφε με 2-1, ενώ χρειάστηκε την επιστροφή του Τερ Στέγκεν, που στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε την κλάση του, βοηθώντας τα μέγιστα για το δεύτερο τρίποντο της σεζόν.

Την τιμητική της είχε πριν την έναρξη της αναμέτρησης η Γιούλιμαρ Ρόχας, η «τριπλουνίστρια» που έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, την οποία αποθέωσαν τόσο οι φίλαθλοι, όσο και οι ποδοσφαιριστές της «Μπάρτσα», καθώς αγωνίζεται και στην ομάδα στίβου του συλλόγου.

Ενώ της δόθηκε και μπλούζα της ομάδας, με το νούμερο 15΄67, όση και η επίδοση που της έφερε το χρυσό μετάλλιο.

Στα καθαρά αγωνιστικά τώρα, η Μπαρτσελόνα χωρίς βρίσκεται σε καλή κατάσταση, κέρδισε τη Χεταφέ με 2-1 επιστρέφοντας στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις.

Γκολ απ’ τα αποδυτήρια, κυριαρχία και αμυντικά προβλήματα

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν τον αγώνα οι «μπλαουγκράνα», με τον Σέρτζι Ρομπέρτο να χρίζεται σκόρερ στο 2ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του. Το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ, τα αμυντικά προβλήματα της «Μπάρτσα» συνεχίστηκαν σε έναν ακόμη αγώνα και ο Ραμίρεζ κατάφερε να ισοφαρίσει 17 λεπτά αργότερα. Η φετινή Μπαρτσελόνα όμως, μπορεί να μην έχει Μέσι, αλλά έχει Μέμφις, ο Ολλανδός με την άψογη τεχνική του κατάρτιση, αφού πρώτα χόρεψε την άμυνα της Χετάφε, στη συνέχεια με όμορφο πλασέ έκανε άμεσα το 2-1.

«Βράχος» Τερ Στέγκεν κλείδωσε τη νίκη

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο που η Χετάφε μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, κάνοντας για ένα 15λεπτο τη μία φάση μετά την άλλη, με τον Τερ Στέγκεν όμως να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, στην επιστροφή του στην αρχική ενδεκάδα και στην πρώτη του φετινή συμμετοχή, κατέβασε… ρολά κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Το τελευταίο μισάωρο κινήθηκε σε ρηχά νερά με την Χετάφε, μετά και τις αλλαγές των Ραμίρεζ και Αλενιά να χάνει σε δημιουργικότητα και την Μπαρτσελόνα, από την άλλη, να βγάζει την πρώτη της καλή φάση, στο δεύτερο ημίχρονο και το 85, πάλι με τον Μέμφις.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Έμερσον (63′ Ντεστ), Αραούχο, Λενγκλέ, Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο (74′ Γκάβι), Μπουσκέτς, Ντε Γιόνκ, Γκριεζμάν (84΄Μινγκέθα), Μέμφις, Μπρέθγουεϊτ (74′ Νίκο)

Χετάφε (4-4-2): Σόρια, Ιγκλέσιας Σάντσες (46′ Σουάρεθ), Μίτροβιτς, Τζενέ(84′ Ακουρούγκου), Ολιβέρα Μιραμόντες, Αλένια (61′ Τιμόρ), Μαξίμοβιτς, Αραμπαρί, Τζάνκτο, Ουνάλ (76′ Μαθίας), Ραμίρεζ (61′ Μάτα)