SERIE A: Νίκη για Νάπολι με Πετάνια, «λευκή» ισοπαλία για Σασουόλο

Η Νάπολι πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στη Serie A, με τον Πετάνια να λυτρώνει την ομάδα του Σπαλέτι στο 84΄με καρφωτή κεφαλιά. «Λευκή» ισοπαλία για την Σασουόλο απέναντι στην Σαμπντόρια.

Εκπληκτικό παιχνίδι στο Λουίτζι Φεράρι με τη Νάπολι να ανοίγει το σκορ στο 39΄λεπτό της αναμέτρησης με τον Φάμπιαν Ρούιθ, όμως τη Τζένοα να ισοφαρίζει με τον Καμπιάσο στο 69ο λεπτό. Τη λύτρωση έφερε ο Αντρέα Πετάνια, με τον 26χρονο να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 2-1. Στο άλλο παιχνίδι, η Σασουόλο αν και καλυτερη από την Σαμπντόρια στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έμεινε στο 0-0.

Η Νάπολι ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Η Τζένοα δεν κατάφερνε να κρατήσει τη μπάλα με αποτέλεσμα η ομάδα του Σπαλέτι να απειλεί συχνά την εστία του Σιρίγκου. Ο Φάμπιαν Ρούιθ όμως λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρος, με ωραίο σουτ εκτός περιοχής εκτέλεσε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ για τους «παρτενοπέι».

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τζένοα άλλαξε την εικόνα της και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα της Νάπολι. Η πίεση απέφερε καρπούς, με τον Καμπιάσο να ισοφαρίζει στο 69ο λεπτό. Η Νάπολι όμως με τον νεοεισελθώντα Πετάνια πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 84΄. Η Τζένοα προσπάθησε να αλλάξει την τύχη του αγώνα, όμως η άμυνα των «παρτενοπέι» άντεξε με συνέπεια να πάρει τη νίκη.

Η Σασουόλο υποδέχθηκε την Σαμπντόρια για τη δεύτερη αγωνιστική της Serie A, με στόχο τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι όμως δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές καλές στιγμές, όμως αμφότερες στάθηκαν άτυχες. Έτσι ήρθε η λευκή ισοπαλία που έδωσε στην Σαμπντόρια τον πρώτο της βαθμό σε δύο αγωνιστικές.