Champions League: Πήρε τη ματσάρα η «Βασίλισσα», δεν έχασε αλλά χάθηκε η Γιουνάιτεντ

Μπέλινγχαμ

Στη ματσάρα της Μαδρίτης, η Ρεάλ επιβλήθηκε της Νάπολι με 4-2 και έφτασε τους 15 πόντους, ενώ η Γιουνάιτεντ δεν έχασε αλλά χάθηκε στην Τουρκία με το 3-3 απέναντι στη Γαλατάσαραϊ που την αφήνει στην τελευταία θέση του ομίλου.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν τα κατάφερε ούτε στην Τουρκία, καθώς ήρθε ισόπαλη με την Γαλατάσαραϊ  με 3-3. Τα γκολ πέτυχαν οι Γκαρνάτσο και Φερνάντες στο 11′ και το 18, ενώ μείωσε ο Ζίγες σε 2-1 στο 29′. Στο δεύτερο ημίχρονο στο 55′ έκανε το 3-1 ο Μακτόμινι, ενώ για τους Τούρκους ισοφάρισαν οι Ζίγες και Ακτούρκογλου στο 62ο και 71ο λεπτό.

Η Μπάγερν Μονάχου αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κοπεγχάγη και συνέχισε την αήττητη πορεία της στον πρώτο όμιλο, παρόλο που δεν κέρδισε τους Δανούς, έχει σφραγίσει από καιρό την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Γκρουπ Α

Μπάγερν Μονάχου 13, Κοπεγχάγη 5, Γαλατά 5, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4

Η Σεβίλλη δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την Αϊντχόφεν με τον Ράμος να σκοράρει το πρώτο γκολ, ενώ το δεύτερο πέτυχε ο Εν Νεσίρι στο 47′. Γύρισαν τούμπα το ματς οι Ολλανδοί με Σαϊμπαρί στο 68, αυτογκόλ του Γκούντελι στο 81′ και του Πέπι στο 92′.

Η Άρσεναλ έκανε πάρτι απέναντι στη Λανς και νίκησε με 6-0 στην Αγγλία καπαρώνοντας την πρώτη θέση του γκρουπ. Τα γκολ έβαλαν από τους Χάβερτζ (13′), Ζεσούς (21′), Σάκα (23′) ,Μαρτινέλι (27′),  Έντεγκαρντ (45′) και Ζορζίνιο (86′).

Γκρουπ Β

Άρσεναλ 12, Αϊντχόφεν 8, Λανς 5, Σεβίλλη

Γκρουπ Γ

Ρεάλ Μαδρίτης 15, Νάπολι 7, Ουνιόν Βερολίνου 4, Μπράγκα 3

H Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Νάπολι με 4-2 στο ματς της βραδιάς στο Champions League, το οποίο μπορεί βαθμολογικά να ήταν αδιάφορο, αλλά με βάση τα ονόματα ήταν το πιο εμπορικό ματς της βραδιάς. Έβαλε πάλι γκολ ο Μπέλινγκχαμ.

Η Ουνιόν Βερολίνου ήρθε ισόπαλη  στην Πορτογαλία με την Μπράγκα 1-1, παρόλο που οι Πορτογάλοι έπαιζαν με 10 από το πρώτο ημίχρονο.

Γκρουπ Δ

Ρεάλ Σοσιεδάδ 11, Ίντερ 11, Σάλτσμπουργκ 4, Μπενφίκα 1

Η Μπενφίκα ενώ προηγήθηκε με 3-0  σε ένα ματς που έκανε χατ-τρικ ο Ζάο Μάριο, πράγμα το οποίο δεν το λες και συνηθισμένο, κατάφερε να ισοφαριστεί σε 3-3 με γκολ των Αρναούτοβιτς, Φρατέζι και Σάντσεζ.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήρθε ισόπαλη με 0-0 με τη Σάλτσμπουργκ και με τον βαθμό ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου, έστω και σε ισοβαθμία με την Ίντερ.