Βόλος-Πανσερραϊκός: Νίκη-χρυσάφι για τους Βολιώτες

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παναγιώτη Μωραΐτη,ο Βόλος επικράτησε 1-0 του Πανσερραϊκού στο Πανθεσσαλικό, για το εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής.

Πρώτη νίκη για τον Άνχελ Λόπεζ, στη δεύτερη θητεία του στον πάγκο του Βόλου. Οι Βολιώτες πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα και με τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, αποσπάστηκαν 3 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, έψαχνε αντίδραση μετά την βαριά ήττα του Σαββάτου, με 5-0 στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, όμως στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Στο 5ο λεπτό της επανάληψης, ο Τσοκάνης σούταρε, με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του Ουεντραογκό. Ο διαιτητής Βάτσιος, με τη βοήθεια του VAR, επέδειξε το πέναλτι για τους γηπεδούχους. Την  «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Μωραΐτης, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Πρώτο γκολ για τον Έλληνα επιθετικό σε επίπεδο Α’ Εθνικής και ίσως είναι κάτι παραπάνω από χρυσό στο τέλος της σεζόν.