SERIE A: Τεσσάρες για Μίλαν και Ρόμα

Καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο η Μίλαν, διέλυσε με 4-1 την Κάλιαρι, ενώ η Ρόμα πέτυχε καρέ τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο για να περάσει με 4-0 από την έδρα της Σαλερνιτάνα.

Μια Μίλαν να την… πιείς στο ποτήρι διέλυσε την Κάλιαρι με 4-1 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και ξεκίνησε ιδανικά με δύο στα δύο τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A.

Η Μίλαν προηγήθηκε πολύ νωρίς, με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ στο 12’, αλλά η Κάλιαρι απάντησε στο δίλεπτο με κεφαλιά του Ντεϊόλα. Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ντίαθ στο 17’ έβαλε ξανά τη Μίλαν μπροστά και ο Ζιρού με όμορφο φαλτσαριστό πλασέ έπειτα από τέλεια πάσα του Ντίαθ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Γάλλος ευστόχησε και σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Λεάο από τον Στρόοτμαν στο 43’ για κλείσει το ημίχρονο με 4-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν σίγησε και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης, παρά τις πολλές ευκαιρίες της Μίλαν. Ο Λυκογιάννης πέρασε ως αλλαγή στο 75’ στη θέση του Ενρίκε.

Στο Σαλέρνο, έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, η Ρόμα χτύπησε δις νωρίς στο δεύτερο με δυνατό σουτ του Πελγκρίνι στο 48’ κι άλλο ένα γκολ του Βερετού στο 52’ έπειτα από ωραίο τριγωνάκι με τον Έιμπραχαμ και του Μιχιταριάν για το 2-0. Ο Άγγλος χρίστηκε κι αυτός σκόρερ στο 69’ με άπιαστο σουτ για να γράψει το τελικό 4-0 ο Πελεγκρίνι με νέο τέρμα. Και για τη Ρόμα αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.