Ολυμπιακός: Η πιο βαριά ήττα της 20ετίας!

Αν αναρωτιέστε πότε ήταν η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός δέχθηκε πέντε γκολ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι και τέσσερα από το πρώτο ημίχρονο, όπως χθες στο Φράιμπουργκ; Την απάντηση θα τη βρούμε σε μια άλλη «μαύρη» βραδιά, πριν από είκοσι χρόνια.

Ναι, καλά καταλάβατε. Η συντριβή με 5-0 από τη Φράιμπουργκ είναι η πιο βαριά που υφίσταται ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη (και όχι μόνο) ύστερα από το εφιαλτικό 7-0 από τη Γιουβέντους στο Τορίνο, στις 10 Δεκεμβρίου 2003!

Έκτοτε, δέχθηκε τέσσερα γκολ σε δέκα διεθνείς αγώνες, με πιο πρόσφατο εκείνον με τη Μακάμπι Χάιφα στις 27 Ιουλίου 2022 στο Καραϊσκάκη (0-4), για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ποτέ όμως περισσότερα! Σε ορισμένα απ’ τα υπόλοιπα εννιά παιχνίδια, μάλιστα, είχε παρουσιαστεί ανταγωνιστικός και δεν μπορούμε να μιλάμε για συντριβή.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το 4-2 από την Τότεναμ για το Γιουρόπα Λιγκ του 2019-20, όταν είχε προηγηθεί νωρίς με 2-0, αλλά κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά και το αξέχαστο 4-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Μπερναμπέου, την περίοδο 2007-08, όταν και πάλι είχε προηγηθεί 2-1 , ενώ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τοροσίδη από το 13ο λεπτό. Και λύγισε στο τέλος και εξαιτίας της κακής διαιτησίας του Όβρεμπο.

Οι υπόλοιπες «τεσσάρες» που δέχθηκε ο Ολυμπιακός μετά το 7-0 του «Ντέλε Άλπι» είναι από τη Νιουκάστλ (4-0 εκτός, 2004-05), τη Λιόν (4-1 εντός, 2005-06), τη Βαλένθια (2-4 εντός, 2006-07), την Παρί Σεν Ζερμέν (1-4 εντός, 2013-14), την Ατλέτικο Μαδρίτης (2014-15), την Μπάγερν Μονάχου (4-0 εκτός, 2015-16) και την Μπεσίκτας (4-1 εκτός, 2016-17).

Αν τώρα μας ενδιαφέρει πότε είχαν να δεχθούν οι «ερυθρόλευκοι» πέντε γκολ (όχι περισσότερα) σε ένα ματς, θα καταλήξουμε στην παρθενική τους συμμετοχή σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, τη σεζόν 1997-98. Ο Ολυμπιακός είχε γνωρίσει τη συντριβή με 5-1 από τη Ρόζενμποργκ την 1η Οκτωβρίου 1997 και στις 22 του ίδιου μήνα, έχασε με το ίδιο σκορ και από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τέσσερα γκολ στο ημίχρονο

Το 7-0 από τη Γιουβέντους ήταν και το προηγούμενο ματς που ο Ολυμπιακός είχε δεχθεί τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Τρεζεγκέ στο 14′, ο Μίκολι στο 19′, πάλι ο Τρεζεγκέ στο 25′ και ο (μετέπειτα «ερυθρόλευκος») Μαρέσκα στο 28′, είχαν διαμορφώσει το 4-0 για την «Κυρία» πιο νωρίς απ’ ό,τι η Φράιμπουργκ χθες.

Για την ιστορία, να υπενθυμίσουμε ότι ο Όλεγκ Προτάσοφ δεν είχε απολυθεί από την τεχνική ηγεσία αμέσως μετά τη συντριβή με 7-0, αλλά τρεις μήνες αργότερα. Αντίθετα, ο Πέντρο Μαρτίνς είδε την πόρτα της εξόδου αμέσως μετά το 0-4 από τη Μακάμπι Χάιφα. Σύντομα θα μάθουμε ποια θα είναι η τύχη του Ντιέγκο Μαρτίνεθ.