Βόλος - Ολυμπιακός 2-2: Όργια από Παπαπέτρου και VAR για να φρενάρουν τον θρύλο

Όργια από Παπαπέτρου και Γκορτζίλα για να μη φύγει ο Ολυμπιακός με το τρίποντο από το Βόλο. Αστείο πέναλτι και αποβολή του Ρέτσου από το 18′! Από τη βούλα και το 2ο γκολ των γηπεδούχων, ακυρώθηκε -καθαρό- γκολ του Μασούρα στο 60′ και του Ελ Καμπί στο 90′!

Το μπλόκο είχε στηθεί άψογα στο Βόλο, εκεί όπου ο Παπαπέτρου με τον VARίστα Γκορτζίλα έκαναν όργια σε βάρος του Ολυμπιακού για να στερήσουν ετσιθελικά από τους «ερυθρόλευκους» δύο βαθμούς. Με αστείο πέναλτι στο 18ο λεπτό και αποβολή του Ρέτσου έβαλαν στα σχοινιά την ομάδα του Πειραιά, η οποία άντεξε, ισοφάρισε δύο φορές γκολ από ισάριθμα πέναλτι, αλλά σα να μην έφτανε αυτό ακυρώθηκε καθαρό γκολ του Μασούρα στο 60′ με το οποίο η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πέτυχε το 2-3!

Στο 82′ διαιτητής και VAR έκλεισαν τα μάτια σε ανατροπή του Ιμπόρα εντός περιοχή, ενώ στο 90′ ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ (του Ελ Καμπί) για υπόδειξη οφσάιντ στον δημιουργό Ελ Αραμπί, με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά στο 90+5′ λόγω ρίψης χημικών από την αστυνομία και να συνεχίστει με καθυστέρηση περίπου μίας ώρας…

Δεν άλλαξε προσέγγιση, άλλαξε, όμως, πρόσωπα ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ στην αναμέτρηση του Βόλου. Ο Ισπανός κόουτς απέναντι στον συμπατριώτη του Ανχελ Λόπεθ, άφησε στον πάγκο τον Σαντιάγο Εσε και τον Αντρέα Ντόη, για να προσθέσει στο αρχικό σχήμα τους Ιμπόρα, Μπιανκόν. Τη θέση του τραυματία Ποντένσε, πήρε στο αρχικό σχήμα ο Πεπ Μπιέλ κι εκείνη του Αλεξανδρόπουλου ο Γιώργος Μασούρας. Το γεγονός ότι από τις τέσσερις αλλαγές οι δύο αφορούν Ισπανούς ποδοσφαιριστής, φανερώνει σε έναν βαθμό και την ανάγκη του προπονητή να στηριχθεί σε παίκτες που μιλούν την ίδια… γλώσσα.

Με επιθετική άμυνα και σαφή πρόθεση να μην επιτρέψουν στους «ερυθρόλευκους» να επιτεθούν κατά μέτωπο, οι γηπεδούχοι επιδίωξαν την επαφή στην προσωπική μονομαχία, με την πίεση να γίνεται πιο έντονη όταν οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να περάσουν τη μπάλα μεταξύ πρώτης και δεύτερης ζώνης.

Ένας από τους παίκτες που είχε… στοχεύσει ο τεχνικός του Βόλου ήταν ο Μαντί Καμαρά, ο οποίοος είχε μονίμως παίκτη στην πλάτη του, ενώ κάτι αντίστοιχο επιχείρησε να κάνει και με τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος, ωστόσο, δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να επιχειρήσει τα γνωστά του σλάλομ.

Πρώτη καλή επίσκεψη στο 12′ με τον Ροντινέι να παίρνει τη μπάλα εντός περιοχής από σέντρα του αρχηγού, αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα σε δάσος από πόδια που δημιούργησαν οι αντίπαλοι αμυντικοί.

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο ο Μαρτίνεθ έδωσε εντολή σε Φορτούνη και Μπιέλ να αλλάξουν αμοιβαία θέση, με τον αρχηγό να περνά αριστερά. Από εκεί επιχείρησε και την πρώτη του τελική προσπάθεια, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 17ο λεπτό, ωστόσο, ήρθαν τα πάνω – κάτω με μια βαθιά μπαλιά να φεύγει την πλάτη της άμυνας, ο Ρέτσος έτρεξε να καλύψει τον Γκαρσία, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στη φάση, έως ότου τον καλέσει το VAR για να τσεκάρει τη φάση.

Μετά την εξέταση του video, o Παπαπέτρου πείστηκε ότι το χέρι του Ρέτσου που απλά ακούμπησε τον επιθετικό του Βόλου, προκάλεσε… ανατροπή (!) κι έδειξε πέναλτι και απευθείας κόκκινη στον διεθνή στόπερ, προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μωραΐτης, με τις διαμαρτυρίες να μην έχουν κοπάσει. Ο Πασχαλάκης αρχικά απέκρουσε στη δεξιά του γωνία, ωστόσο, η μπάλα έμεινε ζωντανή με αποτέλεσμα ο Μωραΐτης να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει προ κενής εστίας στο 20′.

Μια απόφαση τραβηγμένη από τα μαλλιά, άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα κι ανάγκασε τον Μαρτίνεθ να αποσύρει από το ματς τον Μπιέλ για να προσθέσει τον Εσε, με παράλληλη οπισθοχώρηση του Ιμπόρα σε θέση στόπερ.

Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν μετά το 1-0 που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα πίεσαν για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν από την άσπρη βούλα, έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Μπιανκόν. Ο στόπερ του Ολυμπιακού δέχθηκε στο πρόσωπο τις γροθιές του αντίπαλου κίπερ Κόστιτς, με το VAR να καλεί ξανά τον διαιτητή για on field review.

Την ευθύνη της εκτέλεσης ανέλαβε ο Αγιούμπ Ελ Καμπί που με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία του Κόστιτς έγραψε το 1-1 στο 44′ μέσα σε αποθέωση, από τις χιλιάδες φίλων του Ολυμπιακού που έκαναν για ακόμη μία φορά αισθητή την παρουσία τους.

Λίγο νωρίτερα ο Μαροκινός φορ είχε ζητήσει πάλι παράβαση εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής δεν είχε την ίδια άποψη.

Στο 7ο από τα 13 λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Πασχαλάκης χρειάστηκε να κάνει μια σημαντική επέμβαση, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το σουτ του Καμαρά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Το πείσμα των παικτών του Ολυμπιακού, πάντως, μέχρι την ανάπαυλα αποκατέστησε τις αριθμητικές ισορροπίες, καθώς στο 12ο λεπτό του εξτρά χρόνου, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μύγας για σκληρό μαρκάρισμα σε βάρος του Κώστα Φορτούνη. Ανόητη κι επιπόλαιη η ενέργεια του αμυντικού του Βόλου, ο οποίος είχε παρατηρηθεί για πρώτη φορά λίγα λεπτά νωρίτερα και θα έπρεπε -αν μη τι άλλο- να είναι περισσότερο προσεκτικός.

Στο ίδιο έργο θεατές

Πάνω που το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πάλι τα εύκολα… δύσκολα, καθώς στο 51′ ο Ιμπόρα βρήκε τον Γκαρσία εντός περιοχής και ο επιθετικός του Βόλου πέτυχε το 2-1 από την άσπρη βούλα, μετά και την επιβεβαίωση του VAR.

Το νέο προβάδισμα των γηπεδούχων, προκάλεσε την αντίδραση της εξέδρας και ξύπνησε εκ νέου τους παίκτες του Ολυμπιακού που σχετικά γρήγορα έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Καλογερόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του στο 54′.

Στο 57′ ο Μασούρας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Φορτούνης εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ εκτός περιοχής με τον Μασούρα αποδέκτη της μπάλας, αυτή τη φορά να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα για το 2-3, γκολ το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ, όχι του σκόρερ, αλλά του Ελ Καμπί, ο οποίος δεν βρέθηκε ούτε καν κοντά στη μπάλα!

Δευτερόλεπτα νωρίτερα, οι Πειραιώτες είχαν ζητήσει πέναλτι για χέρι του Μωραΐτη εντός περιοχής.

Νέες διαμαρτυρίες στο 81′ για ανατροπή του Ιμπόρα, έπειτα από σέντρα του Καρβάλιο, ο οποίος πέρασε στο ματς λίγο νωρίτερα αντί του Καμαρά. Ο Ισπανός βρέθηκε στο έδαφος έπειτα από τράβηγμα αμυντικού, αλλά διαιτητής και VAR σφύριξαν… κλέφτικα!

Τελευταία κίνηση από τον πάγκο του Ολυμπιακού ο Ελ Αραμπί αντί του Μασούρα (82′).

Στο 85′ ο Αλχο επιχείρησε να απειλήσει στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ελ Καμπί αστόχη για μερικά εκατοστά.

Ο Ελ Καμπί βρήκε ξανά δίχτυα στο 90′, έπειτα από φάουλ του Κώστα Φορτούνη, προς τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με το κεφάλι έδωσε ασίστ στον συμπατριώτη του, με το VAR να υποδεικνύει τον Γιουσέφ οφσάιντ.

Το παιχνίδι διακόπηκε στη συνέχεια λόγω χρήσης χημικών από την αστυνομία έξω από θύρες που φιλοξενούνταν οπαδοί του Ολυμπιακού. Ο άνεμος μετέφερε την έντονη μυρωδιά και μέσα στο γήπεδο με αποτέλεσμα η κατάσταση να γίνει ανυπόφορη ακόμη και για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Ο αγώνας έχει διακοπεί προσωρινά στο 90+5!

Μετα από περίπου μία ώρα επέστρεψαν στο τερέν οι δύο ομάδες για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Παίχθηκε ένα λεπτό με τους παίκτες των δύο ομάδων να αλλάζουν… πάσες και τον Παπαπέτρου να δείχνει τη λήξη, τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση των καθυστερήσεων.