Premier League: Eπική νίκη με ανατροπή για Λίβερπουλ με ασίστ Τσιμίκα, ανάσα για Τσέλσι με τριάρα κόντρα στη Μπράιτον

Η Λίβερπουλ με απίστευτη ανατροπή με δύο γκολ σε 2 λεπτά πήρε τη νίκη με 4-3 κόντρα στην αξιόμαχη Φούλαμ, ενώ η Τσέλσι επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις μετά το τρίποντο απέναντι στην Μπράιτον.

Με νίκες συνέχισαν Λίβερπουλ και Τσέλσι στην Premier League, με την ομάδα του Κλοπ να κάνει επική ανατροπή με ασίστ Τσιμίκα κόντρα στη Φούλαμ και την Τσέλσι να ξεπερνά το εμόδιο της Μπράιτον,

Λίβερπουλ – Φούλαμ 4-3

Η Λίβερπουλ με απίθανη ανατροπή στα τελευταία λεπτά κόντρα στην Φούλαμε πήρε τη νίκη με 4-3 και μαζί τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη του τίτλου της Premier League.

Το σκορ άνοιξε στο 20′ ο Αλεξάντερ Άρνλοντ στο 20′, με τον Γουίλσον τέσσερα λεπτά μετά να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο 38′ ο Μακάλιστερ έδωσε ξανά προβάδισμα στους «κόκκινους», με τον Τετέ να κάνει το 2-2 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ ο Ντε Κόρντο Βαρίντ με γκολ στο 80′ έφερε τούμπα το ματς.

Οι παίκτες του Κλοπ όμως με τον Τσιμίκα να αγωνίζεται βασικός σε όλο το ματς δεν είχαν πει την τεέυταία τους λέξη και με δύο γκολ των Έντο (87′) και Αλεξάντερ Άρνολντ (88′) έκαναν την ανατροπή.

Τσέλσι – Μπράιτον 3-2

Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι μετά την τεσσάρα από τη  Νιουκάστλ, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπράιτον με 3-2. Το σκορ άνοιξε για τους «μπλε» ο Έντσο Φερνάντες στο 17′, ενώ στο 21′ ο Κόλγουιλ έκανε το 2-0.

Οι «γλάροι» απάντησαν με τον Μπουονανότε στο 41′ και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα του Ποτσετίνο έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Γκάλαχερ.

Παρόλα αυτά, η Τσέλσι βρήκε και τρίτο τέρμα με πέναλτι του Έντσο Φερνάντες και κλείδωσε το τρίποντο, ενώ η Μπράιτον το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ζοάο Πέδρο.

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-2

Στοπ στο εξαιρετικό σερί της Άστον Βίλα έβαλε η Μπόρνμουθ στην ισοπαλία (2-2) με τα γκολ των Σεμένιο (10′) και Σολάνκε (52′). Η ομάδα του Έμερι είχε ισοφαρίσει με τον Μπέιλι στο 22′, ενώ πήρε το βαθμό με τον Γουότκινς στο 90′.

Γουέστ Χαμ- Κρίσταλ Πάλας 1-1

Ισόπαλες με 1-1 ήρθαν Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Κούντους στο 13ό λεπτό της αναμέτρησης. Η Κρίσταλ Πάλας όμως βρήκε απάντηση με τον Εντουάρ στο 53′ για το τελικό σκορ.