ΠΑΟΚ - Λαμία 3-0: Τρία γκολ και τρίτη θέση με σούπερ Κωνσταντέλια

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 της Λαμίας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League και βρίσκεται σε τροχιά κορυφής, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Με τους Κωνσταντέλια, Ράφα Σοάρες και Σάστρε να σκοράρουν, ο ΠΑΟΚ πήρε το τρίποντο με 3-0 απέναντι στη Λαμία σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό από τις δύο ομάδες.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ από πολύ νωρίς, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν κυρίως με αντεπιθέσεις να φτάσουν στην περιοχή. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε στο 12ο λεπτό, με τον Τάισον να σουτάρει από μακριά και τη μπάλα να πηγαίνει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σάστρε τροφοδότησε τον Μπράντον Τόμας που δεν πρόλαβε να τελειώσει με τον τρόπο που θα ήθελε τη φάση και έτσι ο Κοσέλεφ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Τάισον και Κωνσταντέλιας ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες με κάποια σουτ, χωρίς ωστόσο να βάζουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ που έψαχναν στο 21ο λεπτό, με τον Τάισον να συνεργάζεται με τον Κωνσταντέλια και τον τελευταίο να σκοράρει με σουτ για το 1-0.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει για ακόμα ένα γκολ, με τον Σβαμπ να κάνει πανέμορφο τακουνάκι τρία λεπτά αργότερα και τον Μπράντον Τόμας να μη μπορεί να νικήσει τον Κοσέλεφ. Στο 35ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Τάισον να βγάζει μόνο απέναντι στο τέρμα τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος επέλεξε να περάσει τον αντίπαλο πορτιέρο χωρίς επιτυχία αντί να σουτάρει.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από αρκετή ώρα και στο 41ο λεπτό, με τον Μαρτίνεθ να κάνει ένα γυριστό σουτ και τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σάστρε με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε εκατοστά πάνω από το δοκάρι τη μπάλα. 2 λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος πέτυχε και άλλο γκολ, με τον Ράφα Σοάρες να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε τη λύση, με τον Κωνσταντέλια να δημιουργεί και πάλι τις προυποθέσεις και τον Σάστρε αυτή τη φορά να ολοκληρώνει ιδανικά τη φάση σουτάροντας από κοντά για το 3-0. Οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα, με την είσοδο του Μάρκος Αντόνιο να είναι η πιο αξιοσημείωτη στιγμή στα λεπτά που απέμειναν. Το 3-0 ήταν και το τελικό σκορ με τον ΠΑΟΚ να περνάει στην τρίτη θέση.