Παναιτωλικός - Athens Καλλιθέα 3-2: Το γύρισαν και πήραν το προβάδισμα οι Αγρινιώτες

Προβάδισμα στο ζευγάρι του Παναιτωλικού με την Athens Καλλιθέα απέκτησαν οι Αγρινιώτες μετά την νίκη-ανατροπή με 3-2 μέσα στο σπίτι τους.

Στο βροχερό Αγρίνιο διεξάχθηκε η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ Παναιτωλικού και Athens Καλλιθέα για τους «16»  του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με τους γηπεδούχουν να παίρνουν την νίκη (3-2) μετά από μια συγκλονιστική ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλαν τον ρυθμό τους. Απείλησαν πρώτα στο 6΄ και μετά στο 11΄ χωρίς αποτέλσμα. Η πίεση της Καλλιθέας συνεχίστηκε και μετουσιώθηκε σε γκολ στο 21΄, όταν μετά το «στρώσιμο» του Ματίγια  ο Μουστακόπουλος, από το ύψος της περιοχής, δοκίμασε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με τους φιλιξενούμενους να μην επιτρέπουν στην ομάδα του Παναιτωλικού να απειλήσει.

Η Athens Καλλιθέα ξεκίνησε με το γκάζι «πατημένο» στο δεύτερο ημίχρονο και διολασίασε τα τέρματα της στο 50΄ αφού ο Ματίγια βρήκε τον στόχο με ένα πολύ όμορφο πλασέ.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση όταν μείωσαν σε 2-1 με τον Μαυρία στην πρώτη, ουσιαστική, ευκαιρία τους στο παιχνίδι.

Κάπου εκεί η ομάδα του Παναιτωλικού γύρισε τον διακόπτη και άρχισε να γίνεται απειλητική χάνοντας μερικές μεγάλες ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Πέντρο Σίλβα στο 88 ενώ ολοκλήρωσαν την επική ανατροπή με τον Καρέλη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.