Αντίπαλοι ΑΕΚ: Νίκησε τη Βάαλβαϊκ ο Άγιαξ με... δύο μήνες καθυστέρηση

Ο Άγιαξ επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Βάαλβαϊκ, στον αναβληθέντα αγώνα της 7ης αγωνιστικής του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Άγιαξ, μια εβδομάδα πριν τον «τελικό» με την ΑΕΚ για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Europa League, επικράτησε με 3-2 της Βάαλβαϊκ.

Οι ποδοσφαιριστές του Τζον Φαν Σιπ, δεν «ίδρωσαν»  ιδιαίτερα να φτάσουν στη νίκη καθώς το ματς διεξήχθη από το 85ο λεπτό και μετά. Πιο συγκεκριμένα στις 1/10 και όλως τυχαίως πάλι πριν από το ματς του Αίαντα με την ΑΕΚ στην Αθήνα, ο αγώνας της Βάαλβαϊκ με τον Άγιαξ διεκόπη στο 85ο λεπτό, λόγω κατάρρευσης του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ο γκολκίπερ Ετιέν Βάασεν, συγκρούστηκε με τον επιθετικό του Αίαντα Μπράιαν Μπρόμπι, με τον Ολλανδό κίπερ να επανέρχεται με τη χρήση απινιδωτή.

Έπειτα από 2 μήνες, οι δύο ομάδες έπαιξαν τα τελευταία λεπτά, με τον Άγιαξ να «έχει «καθαρίσει την μπουγάδα» από τον Οκτώβρη, καθώς βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 3-2. Το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς άλλα τέρματα και ο προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Έστω και με δύο μήνες καθυστέρηση, το σύνολο του πρώην ομοσπονδιακού τεχνικού, κέρδισε τη Βάαλβαϊκ και ετοιμάζεται να υποδεχθεί την «Ένωση», θέλοντας μόνο νίκη για να προκριθεί στους 32 του Conference League.