ΠΑΟΚ - Βόλος 1-0: Νίκησε σε ματς αγγαρεία με φαλτσοσφύριγμα Ευαγγέλου

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 του Βόλου, με τον Ευαγγέλου να ακυρώνει στο 71′ γκολ του Βόλου με επιθετικό φάουλ που μόνο αυτός είδε.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας με 1-0 τον Βόλο με γκολ του Σβαμπ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία ήρθε στο 13ο λεπτό, με τον Σάστρε να κάνει ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και δύο λεπτά μετά απείλησε ξανά, με τον Βιεϊρίνια να βγάζει όμορφη μπαλιά για τον Ντεσπόντοφ, η κεφαλιά του οποίου έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κόστιτς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 23ο λεπτό, με τον Μουργκ να κάνει ωραία ενέργεια με τη μπάλα στα πόδια, να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από την εστία του πορτιέρο του Βόλου. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να απειλήσουν στο 32ο λεπτό, κυκλοφορώντας όμορφα τη μπάλα έξω από την περιοχή, με τον Κόστιτς ωστόσο να μπλοκάρει προ του Ντεσπόντοφ που βρισκόταν μπροστά στο τέρμα.

Στο 37ο λεπτό, ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που με μία προσωπική εκπληκτική ενέργεια προσπάθησε να δημιουργήσει στις προϋποθέσεις για γκολ, με τον Κόστιτς να διώχνει σε κόρνερ λίγο πριν η μπάλα φτάσει στα πόδια των αμαρκάριστων συμπαικτών του νεαρού άσσου. Ο Βόλος προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ του Γκαρσία έξω από την περιοχή στο 43ο λεπτό, το οποίο ωστόσο πέρασε αρκετά ψηλά από τα δοκάρια του Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Στο 45ο λεπτό, ο Κίτσος ανέτρεψε τον Ντεσπόντοφ μέσα στην περιοχή, με τον Σβαμπ να εκτελεί από την άσπρη βούλα και να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μωραϊτη να στέλνει στα δίχτυα τη μπάλα στο 69ο λεπτό, όμως ο διαιτητής Ευαγγέλου ακύρωσε το γκολ. Ο διαιτήτης είδε φάουλ του Μωραϊτη, κατι που δεν φαινεται να υπάρχει, με τον VAR να συμφωνεί με την απόφασή το.

Λίγα λεπτά αργότερα και στο 73’ ο Έλληνας άσος έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με την κεφαλιά του να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Ο Δικέφαλος απείλησε στο 83ο λεπτό με τον Μουργκ να κάνει όμορφη κίνηση, να πατάει στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 89ο λεπτό ήταν η σειρά του Κωνσταντέλια να πατήσει περιοχή μετά από εξαιρετική ενέργεια, ωστόσο το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.