Μπαρτσελόνα- Ζιρόνα 2-4: Η ομάδα-θαύμα ταπείνωσε την Μπαρτσελόνα και δεν το κουνάει από την κορυφή!

Η Ζιρόνα πήρε το ντέρμπι της Καταλονίας και με το 4-2 επί της Μπαρτσελόνα στο Μοντζουίκ επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga.

Η Ζιρόνα απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι δεν βρίσκεται τυχαία σε τροχιά τίτλου στη La Liga. To 4-2 επί της Μπαρτσελόνα αποτελεί την πρώτη εκτός έδρας νίκη της επί των «μπλαουγκράνα» στην ιστορία και την επανέφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έπειτα από 16 αγωνιστικές, σε μία ξεκάθαρη δήλωση προθέσεων για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η Ζιρόνα μπήκε μπροστά, όταν ο Τσιγκάνκοφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Ντόβμπικ ο οποίος εκτέλεσε εξ επαφής τον Πένια για το 1-0.

Στο 19ο λεπτό και μετά από μια εκτέλεση κόρνερ ο Λεβαντόφσκι πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1. Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Τσάβι είχε τον έλεγχο. Στο 39’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια μεγάλη φάση με τον Μιγκέλ, ο οποίος έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Ισπανός πήρε την ρεβάνς δυο λεπτά αργότερα και με τρομερό σουτ από τα όρια της περιοχής και αφού πέρασε τους;σς παίκτες της Μπαρτσελόνα, νίκησε τον Πένια για το 2-1.

Ο Μίτσελ έκανε κάποιες αλλαγές, οι οποίες όμως του βγήκαν με τον Βάλερι, που μπήκε στο 78’και στο 81’ να γράφει το 3-1 και να παγώνει το Μονζουίκ.

Η Μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε και στις καθυστερήσεις με τον Γκιντογκάν στο 90+1’ μείωσε σε 3-2 βάζοντας «φωτιά» στο παιχνίδι. Η Τζιρόνα όμως έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα με τον Στουάνι στο 90+5’ να γράφει το 4-2.