Ζοσέ Μουρίνιο: Έβαλε στο... παιχνίδι και τα ball boys για να πάρει ισοπαλία κόντρα στη Φιορεντίνα

Ο Ζοσέ Μουρίνιο είναι ο master των «mind games» στο ποδόσφαιρο και φροντίζει να το δείχνει με κάθε ευκαιρία. Πλέον όμως χρησιμοποιεί και τα ball boys προκειμένου να μπορέσει να πετύχει το σκοπό του σε κάθε παιχνίδι. Αυτό έκανε και κόντρα στη Φιορεντίνα.

Γνωστός για τις τακτικές του που τον θέλουν να προσπαθεί να προκαλέσει σύγχυση στον αντίπαλο και να αποφορτίσει την δική του ομάδα, ο Ζοσε΄Μουρίνιο φροντίζει σε κάθε παιχνίδι να δίνει και εντυπωσιακές εικόνες της… πονηρίας που τον διακατέχει.

Την Κυριακή η Ρόμα υποδέχτηκε τη Φιορεντίνα, σε ένα παιχνίδι που ναι μεν ξεκίνησε καλά, με το γκολ του Λουκάκου στο 5ο λεπτό, όμως «στράβωσε» μετά την αποβολή του Ζαλέφσκι και την ισοφάριση της Φιορεντίνα, αλλά κυρίως μετά την κόκκινη του Λουκάκου, με την οποία οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες.

Τι έκανε λοιπόν από εκείνο το σημείο και μετά ο δαιμόνιος Πορτογάλος; Επιστράτευσε τα ball boys προκειμένου να μεταφέρουν τις οδηγίες του στον Ρουί Πατρίσιο, για το πως πρέπει να αγωνιστεί η Ρόμα στα τελευταία λεπτά, προκειμένου να «κλειδώσει» την ισοπαλία και να παραμείνει στην 4άδα του πρωταθλήματος. Βάσει αποτελέσματος… μάλλον τα κατάφερα.

Ο Πορτογάλος τεχνικός άλλωστε έχει παρελθόν με τα… ball boys καθώς ως προπονητής της Τότεναμ το 2019 και για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό είχε σπεύσει να συγχαρεί τον πιτσιρικά που είχε δώσει την μπάλα γρήγορα για να εκτελεστεί το πλάγιο με το οποίο οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν 2-2. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί στο σκορ 0-2, και δέχτηκε την ισοφάριση με γκολ του Χάρι Κέιν, από ένα γρήγορο πλάγιο.