Κώστας Νεστορίδης: Το γκολ με το σπασμένο πόδι και το ιστορικό «καρέ»

Ανάμεσα στα αμέτρητα επιτεύγματα που πιστοποιούν τη σπάνια κλάση του Κώστα Νεστορίδη, που αναχώρησε σήμερα για το ταξίδι στην αιωνιότητα, ξεχωρίσαμε δύο. Εξίσου εντυπωσιακά και ενδεικτικά της αξίας του.

Όποτε αναφερόταν στα επιτεύγματά του στα γήπεδα, ο Κώστας Νεστορίδης δεν ήταν φειδωλός στους χαρακτηρισμούς. «Δεν πετάω στα σύννεφα, αλλά αυτά που έκανα εγώ μόνο στον Μαραντόνα και στον Στάνλεϊ Μάθιους τα έχω δει», είχε δηλώσει το 2002 σε συνέντευξή του στον Στράτο Σεφτελή για το «Εθνοσπόρ», το 2002!

Δεν είχε άδικο, ωστόσο. Όσοι έχουμε ρωτήσει παλιούς που τον έχουν προλάβει να παίζει, συμφωνούν ότι δεν υπήρξε άλλος σαν κι αυτόν. Δεν ήταν τυχαίος ούτε ο στίχος του τραγουδιού του Βαγγέλη Περπινιάδη «και σαν τον Νεστορίδη κανένας δεν θα βγει». Η αδικία για όλους τους μεγάλους ποδοσφαιριστές εκείνης της γενιάς, ήταν ότι δεν υπήρχε τηλεόραση. Για να καταγράψει τα επιτεύγματά τους και να τους θαυμάσουν οι φίλαθλοι που δεν τους πρόλαβαν στα γήπεδα.

Δύο από τα κατορθώματα του Νεστορίδη, πάντως, είναι πολύ χαρακτηριστικά. Το πρώτο έλαβε χώρα στις 12 Νοεμβρίου 1950, όταν ακόμα ο μεγάλος άσος ήταν 20 ετών και αγωνιζόταν στον Πανιώνιο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης υποδεχόταν στο ξερό γήπεδο της Νέας Σμύρνης τον Παναθηναϊκό, σε ντέρμπι που θα έκρινε πολλά για τον τίτλο του Πρωταθλήματος Αθηνών.

Ο Νεστορίδης είχε τραυματιστεί από το 70ό λεπτό. Ένα σκληρό μαρκάρισμα του Νικολόπουλου του είχε προκαλέσει κάταγμα στο καλό του πόδι! Τότε δεν επιτρέπονταν οι αλλαγές, αλλά και πάλι, οι ποδοσφαιριστές της εποχής θεωρούσαν ντροπή να αποχωρήσουν λόγω τραυματισμού.

Για αρκετά λεπτά, λοιπόν, ο Νεστορίδης συνεχίζει να παίζει κουτσαίνοντας. Πιο πολύ για να καλύπτει χώρο και να μη μείνει ο Πανιώνιος με δέκα. Το ματς παραμένει στο 0-0, μέχρι που στο 85′ ο νεαρός άσος δέχεται μια μπαλιά κοντά στην περιοχή των «πρασίνων». Παρά τους πόνους, ντριμπλάρει τον Σταφυλίδη και σουτάρει στην κίνηση με το σπασμένο πόδι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Νεστορίδης έχασε λόγω τραυματισμού μερικά από τα επόμενα παιχνίδια, αλλά ήταν παρών σε εκείνο που έκρινε τον τίτλο υπέρ της ομάδας του. Τη νίκη με 5-2 επί του Φωστήρα, στις 17 Δεκεμβρίου 1950, στη διάρκεια της οποίας πέτυχε κι ένα γκολ.

Με επτά τέρματα, είχε αναδειχθεί πρωταθλητής Αθηνών και πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης. Σιγά-σιγά, όλοι οι φίλαθλοι μιλούν γι’ αυτόν.

Νεστορίδης-Απόλλων 4-3

Ο Κώστας Νεστορίδης ήταν ένας από τους πρώτους παίκτες στην ιστορία της Α’ Εθνικής που πέτυχε πέντε γκολ σε ένα ματς. Στο 5-0 της ΑΕΚ επί του Ηρακλή, στις 2 Ιουνίου 1963. Λίγο καιρό νωρίτερα, όμως, είχε κατορθώσει κάτι άλλο, εξίσου εντυπωσιακό.

Στις 24 Μαρτίου 1963 η ΑΕΚ υποδεχόταν τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος εκείνη την εποχή ήταν μία από τις πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος. Με ηγέτη στην επίθεση τον μεγάλο Γιώργο Καμάρα (απ’ τον οποίο έχει πάρει την ονομασία του το γήπεδο της Ριζούπολης), αιφνιδιάζει την Ένωση και προηγείται με 3-0 στο 27ο λεπτό. Ο Καμάρας έχει πετύχει δύο τέρματα και το άλλο ο Φράγκου.

Η ΑΕΚ, η οποία έδινε μάχη με τον Παναθηναϊκό για τον τίτλο, κινδύνευε να χάσει πολύτιμο έδαφος. Ο Νεστορίδης, όμως, αναλαμβάνει να σώσει την κατάσταση. Στο 48′ και το 51′ σημειώνει δύο τέρματα αναπτερώνοντας τις ελπίδες της Ένωσης. Και προτού καταλάβουν οι Απολλωνιστές τι συμβαίνει, πετυχαίνει και το γκολ της ισοφάρισης στο 57′.

Ό,τι είχε κάνει ο Απόλλων στο πρώτο ημίχρονο (τρία γκολ σε εννιά λεπτά), το είχε κάνει μόνος του ο Νεστορίδης στο δεύτερο!

Ο «Νέστορας» έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 88ο λεπτό, αν και η παρέμβαση του Μπεθάνη στη φάση έκανε τις περισσότερες εφημερίδες της εποχής να χρεώσουν το γκολ ως αυτογκόλ του αμυντικού των «κυανόλευκων». Εφόσον όμως ο άσος της ΑΕΚ έκανε σουτ προς την εστία, δεν τίθεται θέμα για το ότι εκείνος ήταν ο σκόρερ.

Η Ένωση ισοβάθμησε με τον Παναθηναϊκό κι έδωσε μπαράζ για τον τίτλο, γνωρίζοντας ότι ευνοείται σε περίπτωση ισοπαλίας. Ο Νεστορίδης σκοράρει με απ’ ευθείας κόρνερ (!) και διαμορφώνει το 3-1 και στα τελευταία λεπτά, ενώ οι «πράσινοι» έχουν μειώσει σε 3-2, οπισθοχωρεί στην άμυνα για να βοηθήσει στη διατήρηση του σκορ!

Με σκορ 3-3, η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα για πρώτη φορά στα χρόνια της Α’ Εθνικής. Ήταν και το μοναδικό πρωτάθλημα Ελλάδας που πανηγύρισε στην καριέρα του ο Νεστορίδης, ο οποίος θεωρούνταν από τότε ο κορυφαίος Έλληνας ποδοσφαιριστής.