Παναθηναϊκός-Μακάμπι Χάιφα 1-2: ΚΑΖΟ - Ψυχρολουσία μέσα στη Λεωφόρο και σκληρός αποκλεισμός!

Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Μακάμπι τα γκολ και με το 1-2 μέσα στο γήπεδο της Λεωφόρου σόκαρε τους «πράσινους» που υπέστησαν μέγα κάζο και έμειναν εκτός Ευρώπης!

Δύο αποτελέσματα ήθελε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, για ένα πήγε μέσα στη ροή του ματς όταν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Η ασυνεννοησία Λοντίγκιν – Σένκεφελντ έφερε το 0-1 στο 20ο λεπτό με το γκολ του Ντιν Νταβίντ και όλο το παιχνίδι πήρε διαφορετική τροπή με τους «πράσινους» να… τρέχουν για να αποφύγουν τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Το γκολ ίσως να λειτούργησε ως ηλεκτροσόκ γιατί μετά το 0-1 ο Παναθηναϊκός έγινε πιο… κανονική ομάδα. Κράτησε μπάλα, έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο και έψαξε με υπομονή το γκολ της ισοφάρισης, δημιουργώντας φάσεις για να φτάσει σε αυτό. Σημαντικότερη αυτή του 30ου λεπτού. Μετά από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης με τακουνάκι προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο γκολκίπερ της Μακάμπι έδιωξε και ο Αϊτόρ που ακολουθούσε δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Tο δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» έπαιζαν ψηλά και πίεζαν την άμυνα της Μακάμπι, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσουν στην πολυπόθητη ισοφάριση.

Η Μακάμπι, από την άλλη, έκανε το έργο του Παναθηναϊκού τρομερά δύσκολο, στο 74ο λεπτό, όταν βρήκε το δεύτερο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, από ένα γλίστρημα του Βαγιαννίδη. Ο Σερί βρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, έκανε το σουτ και νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-2.

Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν μπροστά τους να ανέβουν ένα βουνό. Δύο γκολ για την ισοφάριση και την πρόκριση, με τον χρόνο να βαραίνει τις πλάτες των ποδοσφαιριστών του Γιοβάνοβιτς, πάνω που είχαν το μομέντουμ και ήταν πιο κοντά από ποτέ στο 1-1.

Στο 89′ το παιχνίδι έγινε θρίλερ με τον Φώτη Ιωαννίδη να δίνει ελπίδες στον Παναθηναϊκό, μειώνοντας με κεφαλιά σε 1-2.

Στο χρόνο που είχαν μπροστά τους οι «πράσινοι», μαζί με τις καθυστερήσεις, κυνήγησαν τη λύτρωση στο φινάλε σε ένα παιχνίδι που δεν τους είχε πάει τίποτα καλά.

Παρά τις απέλπιδες προσπάθειες το… buzzer beater δεν ήρθε και η Μακάμπι σόκαρε τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο, τον άφησε εκτός Ευρώπης και πήρε αυτή το «εισιτήριο» για την ενδιάμεση φάση του Conference League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ (80’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Βιλένα (69’ Τσέριν), Παλάσιος (69’ Μαντσίνι), Μπερνάρ, Αϊτόρ (88’ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μασάι Ντέγκο): Κεούφ, Χαγκάγκ, Σούντγκρεν (46’ Φέινγκολντ), Γκέρσον, Σεκ, Κορνούντ (90’ Ποντγκορεάνου), Καφουμανά, Μοχαμέντ (32’ λ. τρ. Τζαμπέρ), Σερί (80’ Χαλαίλί), Νταβίντ (67’ Ρεφαέλοφ), Πιερό.