ΠΑΟΚ - Ελσίνκι 4-2: Ασπρόμαυρο πάρτι και ρεκόρ για τον Δικέφαλο!

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τις 5 νίκες στη φάση των ομίλων, κάτι που δεν είχε κάνει ποτέ ελληνική ομάδα, κερδίζοντας την Ελσίνκι με 4-2.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του Κόνφερενς Λιγκ ο ΠΑΟΚ, νικώντας στην Τούμπα με 4-2 την Ελσίνκι.

Σκόρερ για τον Δικέφαλο χρίστηκαν οι Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Μιχαηλίδης (με τη βοήθεια του Τοΐβιο) και Μουργκ οι οποίοι ανέτρεψαν το σκορ αφού οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με τον Ραντούλοβιτς μόλις στο 6ο λεπτό.

Η ομάδα του Λουτσέσκου τερμάτισε πρώτη και αήττητη με 16 βαθμούς και πλέον δίνει ραντεβού για τον Μάρτη και τη φάση των «16» της διοργάνωσης, έχοντας ανοίξει την… όρεξη στους οπαδούς της. Το ματς Ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά έφτασε τουλάχιστον τρεις φορές με προϋποθέσεις κοντά στην περιοχή της Ελσίνκι.

Οι Φινλανδοί, ωστόσο ήταν αυτοί, που άνοιξαν το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα μόλις στο 6’. Ο Μπαντέ έκανε την κάθετη κίνηση, πάσαρε σε σωστό χρόνο στον Ραντούλοβιτς και ο Σέρβος σέντερ φορ πλάσαρε σωστά τον Κοτάρσκι για να βάλει μπροστά την ομάδα του. Αμέσως ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με τη συμπλήρωση 14 λεπτών έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Μετά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ, ο Μιχαηλίδης μόνος του στην περιοχή και με τον αντίπαλο γκολκίπερ εξουδετερωμένο πλάσαρε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπράντον από κοντά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Στο 31ο λεπτό ο Δικέφαλος απείλησε με σουτ του Ντεσπόντοφ από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, το οποίο, όμως μπλόκαρε εύκολα ο Μαένπα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κωνσταντέλιας έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του έφυγε πολύ ψηλά άουτ. Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 37ο λεπτό.

Ο Τάισον έκανε την κούρσα, πάσαρε σε σωστό χρόνο στον Μεϊτέ και από το γύρισμα του τελευταίου ο Οζντόεφ με πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιάννης Κωνσταντέλιας εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα της Ελσίνκι και με αριστερό σουτ στη γωνία νίκησε τον Μαένπα. Λίγο αργότερα, στο 53’ ο Μιχαηλίδης πλάσαρε μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στον Τοΐβιο και κατέληξε για Τρίτη φορά στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Ο Τόμας Μουργκ στο 84’ έκανε το 4-1 σε μία φάση, όπου οι «ασπρόμαυροι»… έκρυψαν την μπάλα. Η Ελσίνκι μειώνει με πέναλτι του Χετεμάι μετά από παράβαση του Μάρκος Αντόνιο για να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Μιχαηλίδης, Εκόνγκ, Κεντζιόρα (71’ Βιεϊρίνια), Ράφα Σοάρες (71’ Μπάμπα), Μεϊτέ, Οζντόεφ (71’ Μ. Αντόνιο), Τάισον, Κωνσταντέλιας (75’ Μουργκ), Ντεσπόντοφ, Μπράντον (80’ Τζίμας)

Ελσίνκι (Τόνι Κορκεακούνας) Μαένπα, Τοΐβιο, Ντα Γκράτσα, Χαμαλάινεν, Σοΐρι, Κανελλόπουλος (66’ Κουασίβι-Μπενισάν), Λίνγκμαν (80’ Παανάνεν), Κεσκίνεν (66’ Ολίλα), Χοστίκα (66’ Χετεμάι), Μπαντέ, Ραντούλοβιτς (65’ Ολούσανια)