Ολυμπιακός - Μπάτσκα Τόπολα 5-2: Θρύλος με μάτι να γυαλίζει! - Οργια από Φορτούνη, Ποντένσε

Τέσσερα γκολ έφτιαξε ο Φορτούνης, δύο υπέροχα πέτυχε ο Ποντένσε, βρήκαν δίχτυα Ελ Καμπί, Ελ Αραμπί, Ρέτσος στο χορταστικό 5-2 του Ολυμπιακού επί της Μπάτσκα Τόπολα – Χαλάρωσαν μετά το 4-0 οι «ερυθρόλευκοι» και δώρισαν δύο γκολ – Ντεμπούτο Ρίτσαρντς

Με τη σφραγίδα του Κάρλος Καρβαλιάλ, ο βελτιωμένος στην ανασταλτική λειτουργία και πολύ ώριμος επιθετικά Ολυμπιακός σκόρπισε με 5-2 τη Μπάτσκα Τόπολα και κλείδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Conference League, ως τρίτος από τον όμιλό του στο Europa. Με έναν εκπληκτικό Φορτούνη να δημιουργεί 4 γκολ, τον Ποντένσε να σκοράρει δύο φορές με υπέροχες ενέργειες μέσα σε τρία λεπτά, τους Καμπί, Αραμπί και Ρέτσο να βρίσκουν δίχτυα, το βράδυ θα ήταν ονειρεμένο αν δεν υπήρχε το μπλακ άουτ από το 48ο έως το 61ο λεπτό, διάστημα στο οποίο έδωσαν δικαίωμα στους Σέρβους να πετύχουν δύο… εύκολα γκολ. Επιστροφή στη δουλειά για Ελ Αραμπί, ντεμπούτο για Ρίτσαρντς.

Με την ίδια φορεσιά, αλλά διαφορετική αγωνιστική προσέγγιση, παρέταξε τον Ολυμπιακό στο ντεμπούτο του ο Κάρλος Καρβαλιάλ. Όλα όσα σας είχαμε μεταφέρει τις προηγούμενες ημέρες ως ρεπορτάζ, φάνηκαν στο γήπεδο, καθώς ο Πορτογάλος κόουτς προσπάθησε να επιδράσει με ρεαλισμό σε αυτές τις πρώτες ημέρες της παρουσίας του στον Πειραιά.

Παρότι, λοιπόν, η ενδεκάδα ήταν η αναμενόμενη, χωρίς εκπλήξεις, λόγω και των δεδομένων απουσιών, είδαμε τις αποστάσεις μεταξύ των γραμμών να έχουν μικρύνει, το ρίσκο στην άμυνα να ελαχιστοποιείται και να μην υπάρχουν άναρχες επιθέσεις. Ο 58χρονος κόουτς θέλει να δημιουργήσει μια συμπαγή (compact) ομάδα, με διαρκή στηρίγματα στη μπάλα, αλλά και συνεχείς αλληλοκαλύψεις στο μαρκάρισμα.

Μπορεί και ο Ροντινέι και ο Ορτέγκα να πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες, αλλά αυτό έγινε μόνο όταν υπήρχαν οι σχετικές καλύψεις. Δεν ανέβαιναν ταυτόχρονα, ώστε να υπάρχει μια αμυντική τριάδα πίσω τους, αλλά κι ένας από τους δύο αμυντικούς μέσους. Με λίγα λόγια, η βασική επιδίωση του νέου τεχνικού τιμ ήταν το «μηδέν παθητικό» που έδινε από μόνο του πρόκριση και μυαλωμένες επιθέσεις.

Ο ορθολογικός τρόπος που θέλησε να χτίσει τις επιθέσεις του ο Ολυμπιακός και με τον Φορτούνη να ξεκινά συνήθως από το δεξί άκρο της επίθεσης, ήρθε στο 21′ το 1-0. Ο Ροντινέι βρέθηκε εκτός περιοχής, ζύγισε τη σέντρα του ανάμεσα στον τερματοφύλακα και τους κεντρικούς αμυντικούς της Τοπόλα, εκεί που κινήθηκε πανέξυπνα ο Ελ Καμπί για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μαροκινός δέχθηκε μαρκάρισμα (πάτημα) στο όριο της περιοχής, αλλά διαιτητής και VAR δεν είδαν παράβαση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε δεύτερο γκολ του Ελ Καμπί, με απίθανη κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Φορτούνη, καθώς ο σκόρερ υποδείχθηκε οφσάιντ.

Το 1-0 ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να ξεμυτίσουν και να δώσουν έτσι την ευκαιρία στον πιο γρήγορο παίκτη του Ολυμπιακού να αναλάβει δράση. Ο Ντανιέλ Ποντένσε, λοιπόν, που δεν είχε φανεί ιδιαίτερα ως εκείνο το χρονικό σημείο συνέχισε την παράδοση που χτίζει φέτος να τα βάζει δύο-δύο, κάτι που κατάφερε μέσα σε διάστημα τριών λεπτών! Στο 40′ πήρε τη μπάλα από τον Φορτούνη, στριφογύρισε όπως μόνο εκείνος ξέρει, έφερε τη μπάλα από το δεξί στο αριστερό και να αναπαυθεί στη δεξιά γωνιά του Ίλιτς για το 2-0.

Στο 42′ έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός περιοχής, αξιοποίησε τα διαθέσιμα μέτρα, αυτή τη φορά την έφερε στο δεξί με επιτόπια ντρίμπλα κι έγραψε το 3-0 στην κλειστή γωνία του αντίπαλου κίπερ…

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Φορτούνης με ένα από τα γνωστά του σλάλομ άγγιξε το 4-0.

Όπως έληξε το πρώτο μέρος ξεκίνησε το δεύτερο. Με τον Φορτούνη στο 47′ να εκτελεί κόρνερ από δεξιά τον Ρέτσο να παίρνει την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι, στην πλάτη του κίπερ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-0.

Πάνω που έμοιαζαν όλα ιδανικά, ένα προσωπικό λάθος του Ορτέγκα στο 48′ επέτρεψε στον Ντράγκοβατς να κλέψει τη μπάλα, να αποφύγει τον Ντόη και να πετύχει το γκολ της τιμής για τη Μπάτσκα Τόπολα.

Στο 60ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της δεύτερης κίτρινης που δέχθηκε ο Κούβελιτς, για μαρκάρισμα πάνω στον ασταμάτητο Φορτούνη.

Ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο, ο Σίρκοβιτς τους έπιασε στον ύπνο και με μία κατεβασιά, ξεπέρασε το εμπόδιο του Έσε και πλάσαρε άψογα για να γράψει το 4-2. Κάπου εκεί το ψυχαγωγικό διάλειμμα που παραχώρησε ο Ολυμπιακός ολοκληρώθηκε, με τον Καρβαλιάλ να μην κρύβει τη δυσαρέσκειά του…

Κάπου εκεί ήρθαν στο γήπεδο ο Ελ Αραμπί και ο Μπιέλ, με τον πρώτο να βρίσκει δίχτυα με μία επαφή στο 67′ και να το πανηγυρίζει με την καρδιά του μέσα σε αποθέωση από τους συμπαίκτες του.

Στο τελευταίο 5άλεπτο έκανε ντεμπούτο και ο Ομάρ Ρίτσαρντς, ο οποίος, μάλιστα, επιχείρησε να σκοράρει με κεφαλιά στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα. Για την ιστορία, ο Αγγλος έπαιξε ως αριστερός χαφ-εξτρέμ, μπροστά από τον Ορτέγκα.