Αρης-Λαμία 2-2: «Αυτοκτονία» στις καθυστερήσεις!

Ο Αρης δεν μπόρεσε να κερδίσει ένα δικό του ματς, καθώς ισοφαρίστηκε 2-2 από τη Λαμία στο πέμπτο λεπτό των καθστερήσεων! Ο Μάλτσι έστειλε στα σκουπίδια τα δύο γκολ του Μορόν και τιμώρησε τον Αρη

Χριστουγεννιάτικο θρίλερ στο Κλεάνθης Βικελίδης! Ο Φλοσάρ Μάλτσι χτύπησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και έκλεψε τη νίκη από τον Αρη, ισοφαρίζοντας σε 2-2, δίνοντας στην ομάδα της Λαμίας έναν βαθμό από χρυσάφι!

Ο Αρης κρατούσε γερά τη νίκη στα χέρια του και παρά το γεγονός πως είχε κάνει πολλά λάθη, είχε το 2-1 από τα δύο γκολ του Λόρεν Μορόν. Ωστόσο ο Αλβανός ποδοσφαιριστής της Λαμίας εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια της άμυνας και σόκαρε τον Αρη.

Νωρίτερα ο Μορόν μετά από δύο άσφαιρα παιχνίδια με ΑΕΚ και ΟΦΗ επέστρεψε για τα καλά στα γκολ, εκτέλεσε δύο φορές τον MVP της Λαμίας, Κοσέλεφ και σαν άλλος Αη Βασίλης ετοιμαζόταν να μοιράσει δώρα στους φίλους του Αρη.

Ο στράικερ του Αρη έφτασε τα εννιά γκολ στο πρωτάθλημα της Super League και είναι μόνος πρώτος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, ενώ πέτυχε για δεύτερη φορά δύο γκολ σε έναν αγώνα, καθώς το έκανε ξανά κόντρα στον Παναιτωλικό.

Ο Αρης ήταν καλύτερος από τη Λαμία, επιτέθηκε κατά κύματα καθώς οι παίκτες του Βόκολου αμύνθηκαν με διπλή ζώνη άμυνας, αλλά έχασε ένα ημίχρονο χωρίς να σκοράρει και χωρίς ταυτόχρονα να απειληθεί.

Ενα ημίχρονο… σούπα, ένα ματσάρα!

Ο βαρετός μονόλογος άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αρης σκόραρε από τα… αποδυτήρια με πέναλτι που κέρδισε ο Μορόν για χέρι του Κορνέζου (η Λαμία διαμαρτυρήθηκε πως ηταν το χέρι στήριξης, αλλά το VAR δικαίωσε τον διαιτητή). Ωστόσο η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1 με δύσκολο σουτ του Ακούνια μετά από λίγα λεπτά.

Οι παίκτες του Μάντζιου άρχισαν την… πολιορκία της Λαμίας, ο γκολκίπερ Κοσέλεφ έπαιζε μόνος του άμυνα με ολόκληρο τον Αρη, μέχρι που στο 74′ από σέντρα του Νταρίντα, ο Μορόν πάτησε δυνατά στο χόρτο, πήδηξε ένα κεφάλι ψηλότερα από τους αντιπάλους του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κι ενώ ο Αρης περίμενε να ολοκληρωθεί το παιχνίδι, δεν κράτησε την μπάλα στα πόδια του και η Λαμία τον τιμώρησε στερώντας του μια πολύτιμη νίκη.

Ιδια ενδεκάδα με ΟΦΗ ο Μάντζιος

Ο Ακης Μάντζιος δεν άλλαξε τίποτε στο αρχικό σχήμα που ξεκίνησε και στη νίκη επί του ΟΦΗ με 1-0.

Oι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Πάρντο, Ζουλ Εμβοντό, Μενέντες, Σουλεϊμάνοφ, Μορόν

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Σλίβκα, Ακούνια, Τσιλούλης, Καρλίτος