Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 2-2: Την έπαθε ξανά με... μοιραίο Αθανασιάδη και ήρωα Θυμιάνη

Η ΑΕΚ κρατούσε τη νίκη μέχρι το 90+5′, όμως ένα τραγικό λάθος του Αθανασιάδη στο 90+5′ της κόστισε ξανά, με τον Θυμιάνη να σκοράρει για τον Πανσερραϊκό και να υποχρεώνει σε νέα γκέλα την «Ένωση» 2-2.

Η ΑΕΚ μπορεί να κρατούσε τους τρεις βαθμούς στις Σέρρες μέχρι τις καθυστερήσεις με τα γκολ των Ρότα και Λιβάι Γκαρσία, όμως ένα τραγικό λάθος του Αθανασιάδη, έδωσε την ευκαιρία στον Θυμιάνη να βρει δεύτερο γκολ, παίρνοντας μία τεράστια ισοπαλία για τον Πανσερραϊκό (2-2).

Τεράστιο ματς για τον Πανσερραϊκό, που αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 65′, όμως δεν τα παράτησε πάλεψε έως το τέλος και δικαιώθηκε.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε δυναμικά στο ματς κόντρα στην ΑΕΚ, πιέζοντας ψηλά με σκοπό να κερδίσει μπάλες και είχε μάλιστα την πρώτη καλή στιγμή στο πεντάλεπτο, με σουτ του Χατζηστραβού.

Η «Ένωση» ανέβασε ρυθμούς και άρχισε να απειλεί, με τον Λιβάι Γκαρσία να προειδοποιεί στο 9ό λεπτό της αναμέτρησης. Στο 15′ οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ όταν από το σουτ του Τσούμπερ, ο Κατσίκας δεν κατάφερε να μπλοκάρει, ο Λιβάι στην προσπάθειά του να τελειώσει τη φάση έκανε πάσα στον Ρότα, που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανσερραϊκός δεν έδειξε να πτοείται, αντίθετα ανέβασε την απόδοσή του, με το σουτ του Άλεξιτς από τα όρια της περιοχής να διώχνει σε κόρνερ ο Αθανασιάδης στο 26′.

Τελικά οι παίκτες του Γκαρσία έφεραν το ματς σε ισορροπία στο 39′, όταν από την σέντρα του Μούργου στην πλάτη της άμυνας, ο Θυμιάνης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-1.

Η ΑΕΚ που είχε την κυριαρχία και έφτασε ποσοστό κατοχής στο 71% βρήκε άμεση απάντηση όμως, όταν από την εξαιρετική κάθετη του Τσούμπερ, ο Λιβάι Γκαρσία νίκησε τον Μούργο στο 45′ για το 1-2.

Ο Πανσερραϊκός στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους μπήκε με όρεξη και βρήκε κάποιες τελικές με Μούργο, με τον Αθανασιάδη να μην απειλείται.

Η ΑΕΚ μετά το 60′ άρχισε να δημιουργεί και πάλι με ωραίες συνεργασίες και στο 63′ μετά από όμορφη ανάπτυξη από τα αριστερά και γύρισμα του Λιβάι στην περιοχή, ο Ελίασον δεν βρήκε εκτέλεση και ο Ρότα που ευνοήθηκε έστειλε λίγο άουτ τη μπάλα.

Σε αυτό το διάστημα η «Ένωση» πίεσε και προσπάθησε να βγει στην κόντρα, με τον Γκαρσία να φεύγει στο μόνος του στο χώρο και τον Μπέργκστρεμ να τον ανατρέπει από πίσω και να δέχεται την κόκκινη κάρτα.

Ο Πανσερραϊκός όμως δεν το έβαλε κάτω, πίεσε ως το τέλος και τελικά με ένα τραγικό λάθος του Αθανασιάδη βρήκε την ισοφάριση με δεύτερο γκολ του Θυμιάνη στις καθυστερήσεις για το 2-2.