Πάμπλο Γκαρσία: Τον βλέπει η ΑΕΚ... και τρέμει!

Χάρη στο γκολ του Θυμιάνη στις καθυστερήσεις του αγώνα Πανσερραϊκός-ΑΕΚ, ο Πάμπλο Γκαρσία διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει κόντρα στην Ένωση, στη σύντομη έως τώρα καριέρα του ως προπονητής.

Από τότε που άρχισε την καριέρα του ως προπονητής ο Πάμπλο Γκαρσία, η ΑΕΚ… τρέμει όποτε τον συναντά!

Με το χθεσινό 2-2  της ΑΕΚ στις Σέρρες, χάρη στο γκολ του Κώστα Θυμιάνη (που αξιοποίησε την γκέλα του Γιώργου Αθανασιάδη), ο Ουρουγουανός τεχνικός παρέμεινε αήττητος από την Ένωση και στον έβδομο αγώνα που την αντιμετώπισε ως προπονητής!

Το σερί είχε αρχίσει από την περίοδο 2020-21, όταν ο Γκαρσία ανέλαβε την τεχνική ηγεσία του ΠΑΟΚ. Πέντε φορές χρειάστηκε να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ εκείνη τη χρονιά και ο απολογισμός του ήταν τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Και φέτος με τον Πανσερραϊκό, απέσπασε άλλες δύο ισοπαλίες διευρύνοντας το αήττητο.

Μάλιστα, ο Πανσερραϊκός καταφέρνει για πρώτη φορά στις 25 παρουσίες του στην Α’ Εθνική/Super League να μην ηττηθεί από την ΑΕΚ σε κανένα από τα δύο ματς της σεζόν! Άλλωστε, πριν από τη φετινή ισοπαλία στη Νέα Φιλαδέλφεια, είχε καταφέρει να φύγει αλώβητος από την έδρα της Ένωσης μόνο μία φορά. Την περίοδο 2008-09, αλλά στον δεύτερο γύρο γνώρισε τη συντριβή με 5-1 στις Σέρρες.

24/1/2021 (Super League): ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-2

Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμα και ως προπονητής της Κ-19 του ΠΑΟΚ, ο Γκαρσία δεν είχε ηττηθεί ποτέ από την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΚ στο οικείο πρωτάθλημα της Super League (μετρούσε οκτώ νίκες και μία ισοπαλία με τέρματα 24-3)!