Αντώνης Καρπετόπουλος: Ο ΠΑΟΚ δίνει πλέον ρεσιτάλ

Η ΑΕΚ έκανε στις Σέρρες τα λάθη που έκανε και στο Αγρίνιο: ίσως και περισσότερα. Όπως και ο Παναθηναϊκός, έτσι και η ΑΕΚ, μοιάζει λίγο ταλαιπωρημένη απ’ τα πολλά προηγούμενα ματς: κι οι δυο θα ήθελαν τη διακοπή, όπως και σχεδόν όλες οι ομάδες της Super League 1. Εκτός από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, που κέρδισε και την Κηφισιά δίνοντας ένα πραγματικό σόου. Γράφει στη SportDay ο Αντώνης Καρπετόπουλος.

Το να ανησυχήσει η Κηφισιά τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ (προσοχή, να τον ανησυχήσει, όχι να του κόψει βαθμούς) ήταν δύσκολο να το περιμένει κανείς. Παρ’ όλα αυτά η άνεση με την οποία πέρασε απ’ την Καισαριανή είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας άνοιξε το σκορ νωρίς-νωρίς βρίσκοντας την μπάλα μπροστά του εντός περιοχής, στο 13’, μετά από γύρισμα του Μουργκ: η μπάλα βρήκε και τον Βαφέα πριν καταλήξει στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου.

Το δεύτερο και το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ έχουν την ίδια κατασκευή: στο 28’ ο Ντεσπόντοφ έκανε την κάθετη πάσα προς τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο και πλάσαρε για το 0-2. Στο 37’ ήταν η σειρά του Κωνσταντέλια να βρει τον Ντεσπόντοφ κι αυτός να περάσει την μπάλα πάνω απ’ τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς για το 0-3. Το πιο εντυπωσιακό ήταν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΟΚ χωρίς να φορτσάρει πέτυχε άλλα τρία γκολ (με τον Οζντόεφ, τον Τόμας και τον Τσιγγάρα), ενώ άλλα δύο του ακυρώθηκαν! Παίζει χωρίς αμφιβολία καλύτερα απ’ τη χρονιά που πήρε το πρωτάθλημα!

Λάθη

Το να φέρει η ΑΕΚ μία δεύτερη στη σειρά ισοπαλία με αντίπαλο ομάδα που βρίσκεται στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας με το ίδιο -κομμάτι… σπάνιο- σκορ (2-2) μου έμοιαζε απίθανο, αλλά το πώς την έφερε μου μοιάζει αληθινά εξωφρενικό. Η ΑΕΚ, όπως στο ματς με τον Παναιτωλικό, μπήκε στις Σέρρες δυνατά κι άνοιξε το σκορ με τον Ρότα στη δεύτερη επίσκεψή της στην περιοχή του γηπεδούχου. Ο Ματίας Αλμέιδα έχει πολλούς τραυματίες και δεν μπορούσε να κάνει πολλές αλλαγές, αλλά παρ’ όλα αυτά αυτή τη φορά βρήκε θέση στην αρχική για τον Τσούμπερ και τον Γαλανόπουλο.

Αυτό για το οποίο ήμουν βέβαιος, σας το έγραφα μία μέρα πριν, είναι ότι ο Πάμπλο Γκαρσία θα έπαιζε αυτό το ματς αρκετά διαφορετικά απ’ αυτό με τον Ολυμπιακό, δεν θα έδινε εντολή για κατενάτσιο και θα παρουσίαζε ένα σχήμα πιο επιθετικό: έτσι κι έγινε. Ο Πανσεραϊκός ήταν αυτή τη φορά η ομάδα που ξέρουμε και που παίζει ποδόσφαιρο: ότι ισοφάρισε με κεφαλιά του Θυμιάνη στο 39’, μετά από σέντρα του Μούργου, δεν ήταν παράξενο. Όπως παράξενο δεν είναι και το ότι η ΑΕΚ προηγήθηκε πριν φύγει το ημίχρονο: σε ένα μάλλον ανοιχτό ματς ο Λιβάι Γκαρσία θα κάνει τη διαφορά – το 1-2 είναι δικό του, ενώ ο ίδιος κέρδισε και την αποβολή του Μπέργκστρεμ στο 65’. Τότε το ματς έμοιαζε ότι έχει τελειώσει. Αλλά όπως και στο Αγρίνιο η ΑΕΚ κατάφερε να πετάξει δύο βαθμούς μόνη της.

Ανήσυχος

Ο Αλμέιδα ήταν ανήσυχος κι αυτό φαινόταν. Οι επιθετικοί του είχαν στρατοπεδεύσει στα πέριξ της περιοχής του Κατσίκα, που αντικατέστησε τον Χόβαν, αλλά δεν πρέσαραν και δεν συνεργάζονταν όσο θα έπρεπε. Ο κόουτς της ΑΕΚ έριξε στο ημίχρονο στο ματς τον Σιμάνσκι και στο τέλος έβαλε και τον Μήτογλου αντί του κουρασμένο και κομμάτι άτσαλου Μουκουντί. Συνέβη κάτι μάλλον σπάνιο: οι μισοί παίκτες της ΑΕΚ έπαιζαν για να βάλουν το τρίτο γκολ, χωρίς να επιστρέφουν κι οι άλλοι μισοί έμεναν πίσω για να κρατήσουν το 1-2. Η ΑΕΚ έχασε με τον Τσούμπερ, τον Γκαρσία και κυρίως τον Ελίασον ευκαιρίες μεγάλες, πλην όμως άφηνε και στους γηπεδούχους το δικαίωμα στην ελπίδα: στο 92’ ο Τομάς βρήκε το δοκάρι και στο 94’ ο Αθανασιάδης, που έμοιαζε νευρικός απ’ τη γενικότερη συμπεριφορά της ομάδας, έκανε ένα λάθος απ’ τα… δικά του.

Έχασε την μπάλα στην έξοδο, έκανε πέναλτι που θα ήταν και λόγος αποβολής του, αλλά πριν ο διαιτητής Σιδηρόπουλος προλάβει να βάλει τη σφυρίχτρα, στο στόμα στη συνέχεια της φάσης, ο Θυμιάνης ισοφάρισε. Το ματς τελείωσε με τους παίκτες του Πανσεραϊκού να βγάζουν φωτογραφία ως ομάδα πανηγυρίζοντας και δικαίως για το κατόρθωμα.

Πρόβλημα

Στα άλλα δύο ματς δεν έλειψαν οι συγκινήσεις. Ο ΠΑΣ ήταν μάλλον καλύτερος από τον Παναιτωλικό, αλλά ο Καπίνο τον σταμάτησε στην αρχή και στο τέλος του ματς: η επέμβασή του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στο σουτ του Ουσέρο ήταν η πλέον καθοριστική. Οι δυο ομάδες θα κάνουν, πάντως, Χριστούγεννα με προβληματισμούς, αφού είναι στην ουρά της βαθμολογίας. Εξίσου προβληματισμένοι θα είναι χριστουγεννιάτικα κι όλοι στον ΟΦΗ. Η ήττα απ’ τον Αστέρα είναι περισσότερο διαδικαστική κι απ’ όσο δείχνει το τελικό 0-2. Όλοι αναρωτιούνται τι φταίει χωρίς να έχουν απάντηση.

Χωρίς Φορτούνη

Όποιος παρακολουθούσε στην τηλεόραση το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού του Ατρομήτου με τον Ολυμπιακό λογικά θα πίστευε ότι ζει ένα παρατεταμένο ντεζαβού και ότι ξαναβλέπει το ματς των «ερυθρολεύκων» στις Σέρρες. Όλα ήταν όμοια εκτός απ’ την ενδεκάδα αφού έλειπαν ο Φορτούνης, ο Μπιανκόν κι ο Καμαρά και στη θέση τους έπαιζαν ο Ρέτσος, ο Καρβάλιο κι ο Μπρίνιτς. Ο Ολυμπιακός κρατούσε την μπάλα και προσπαθούσε να βρει τρόπους για να φτάσει στην τελική προσπάθεια. Βρήκε κάποιες ευκαιρίες, όχι πάντως εντυπωσιακές στα πρώτα 25 λεπτά, κυρίως με τον Ελ Καμπί και τον Μπρίνιτς. Μετά έγινε αργός και προβλέψιμος.

Η λογική έλεγε ότι κάτι θα άλλαζε στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και στο προηγούμενο ματς. Όμως στις Σέρρες μπήκε ο Ελ Αραμπί, που με τη φανέλα του Ολυμπιακού έχει καθαρίσει ένα σωρό παιχνίδια, ενώ στο Περιστέρι μπήκε ο Γιόβετιτς, ο οποίος είχε πολλή διάθεση και είναι αλήθεια ότι σαν «δεκάρι» βοήθησε στην ανάπτυξη, αλλά δεν έχει σχέση με τον Μαροκινό. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του κι όσο η ώρα περνούσε γινόταν ολοένα και πιο επικίνδυνος, μολονότι ο Καρβαλιάλ είχε έναν άδειο από κυνηγούς πάγκο, αφού ο Μπιέλ έπαθε ίωση κι ο Σολμπάκεν δεν υπολογίζεται. Είχε ένα δοκάρι με τον Ρέτσo μετά από εκτέλεση κόρνερ και τουλάχιστον δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Ποντένσε. Η στατιστική λέει ότι έκανε 15 τελικές προσπάθειες – μπορεί να έκανε και περισσότερες, όμως καθαρές ευκαιρίες είχε λίγες.

Ο Ατρόμητος έπαιξε άμυνα συντεταγμένα και χωρίς να πάρει το παραμικρό ρίσκο. Έκανε ελάχιστες αντεπιθέσεις κι είχε την πιο μεγάλη του ευκαιρία στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Βαλένσια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Ίλιτς δεν ήθελε τίποτα περισσότερο απ’ την ισοπαλία και την πήρε. Ο Ολυμπιακός ήθελε νίκη, αλλά χωρίς γκολ δεν κερδίζεις. Και παίκτης στην ενδεκάδα του ικανός να διασπάσει οργανωμένη άμυνα, απόντος του Φορτούνη, δεν υπάρχει.

Με άλλο ηθικό

Στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός κι ο Ολυμπιακός κλείνουν το 2023 παίζοντας εκτός έδρας. Οι «πράσινοι» παίζουν στο Μιλάνο με την Αρμάνι που δεν έχει τον Μίροτις και τον Λο, αλλά έχει βρει τη φόρμα της. Ο Ολυμπιακός παίζει στη Γαλλία με τη Βιλερμπάν που έχει 7 ήττες σε 7 ματς στην έδρα της. Ο Παναθηναϊκός είναι γκαζωμένος μετά τη νίκη στο Μόντε Κάρλο. Ο Ολυμπιακός είναι εμφανώς μπερδεμένος μετά την ήττα απ’ τη Βίρτους Μπολόνια. Ο Παναθηναϊκός και να χάσει δεν έχασε τίποτα: το παιχνίδι του είναι δύσκολο κι εύκολο συγχρόνως. Ο Ολυμπιακός, αν χάσει, μπλέκει. Με τον εαυτό του.