Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-2: Στην κορυφή της Premier League η ομάδα του Κλοπ

Η Λίβερπουλ κατάφερε να περάσει από το «Turf Moor» καθώς επικράτησε της Μπέρνλι με 2-0 και «πάτησε» στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από την Αρσεναλ.

Στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και με αγώνα περισσότερο από την Αρσεναλ, είναι από χθες και πάλι η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, φιλοξενήθηκε από την Μπέρνλι στο «Turf Moor» και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Ντάργουιν Νούνιες.

Σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, οι «κόκκινοι» ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και μάλιστα έφτασαν σε δύο ακόμα γκολ, τα οποία όμως δεν μέτρησαν. Τελικά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Ντιόγκο Ζότα έγραψε το 0-2 και ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του.

Φυσικά ο Κώστας Τσιμίκας έλειψε από την ομάδα του Κλοπ, καθώς μετά τον τραυματισμό του στην κλείδα, ακολουθεί πλέον ειδικό πρόγραμμα προκειμένου να ξεπεράσει το πρόβλημά του.